Ana Sayfa / Röportaj / Hayvansal gıdaların besin değerini üreticilerin kullandığı yem belirliyor

Hayvansal gıdaların besin değerini üreticilerin kullandığı yem belirliyor

“Türkiye’nin önde gelen yem üreticisi Abalıoğlu Tarımsal Üretim A.Ş’nin Genel Müdürü Ulaş Semerci, geçen yıl 2,3 milyar TL ciro ile İstanbul Sanayi Odası’nca açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 firması listesinde 53. sırada yer aldıklarını bu yılki hedeflerinin ise 3 milyar TL ciroya ulaşmak olduğunu açıkladı.”

abalioglu

Ulaş SEMERCİ
Abalıoğlu Tarımsal Üretim A.Ş. Genel Müdürü

Türkiye’nin ilk özel yem fabrikası olarak 1969 yılında Denizli’de kurulan ve bugün Türkiye’nin en büyük 53. şirketi olan Abalıoğlu Yem, 2019 yılında yarım asrı geride bırakmaya hazırlanıyor. Şirket, bu süreçte yatırımlarıyla sürdürülebilir büyüme kaydedip, yem sektörünü de geliştirerek, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri oldu. “Abalım” markasıyla üretim yapan yem sektörünün yarım asırlık devi Abalıoğlu Tarımsal Üretim A.Ş’nin Genel Müdürü Ulaş Semerci, şirketin kurumsal dönüşümünü ve hedeflerini Feed Planet’e anlattı. Global düzeyde insanların beslenmesinde %25’lik bir paya sahip olan hayvansal gıda ürünlerinin, gelişmiş ülkelerde beslenmedeki payının %40’a ulaştığı bilgisinin altını çizen Semerci, bu nedenle başta et ve süt olmak üzere hayvansal gıda ürünlerinin besin değerlerini, yetiştiricilerin kullandığı yemin belirlediğini dile getirdi. Kardeşlere miras olarak kalan ve bölünen araziler işlenmeye değmeyecek kadar küçüldüğü olgusunu hatırlatan Semerci, “Yem bitkilerinin ülkemizdeki üretiminin artması için ciddi bir toprak reformuna ihtiyaç var.” dedi.

Türkiye’nin 500 büyük şirketi içinde 53. sırada yer aldınız. Bu yılki hedefiniz nedir?
Abalıoğlu Yem olarak geçen yıl 2,3 milyar TL ciro ile İstanbul Sanayi Odası’nca açıklanan Türkiye’nin en büyük 500 firması listesinde 53. sırada yer aldık. EBSO’nun açıkladığı Ege Bölgesi’nin en büyük kuruluşu listesinde ise 5. sırada yer aldık.

2017 yılı bizim için kurumsallaşma çalışmalarına ağırlık verdiğimiz bir yıl oldu. Geçen yılı 2,3 milyar TL ciro ile kapatan Abalıoğlu grubunun bu yılki hedefi ise 3 milyar TL ciroya ulaşmak. Abalıoğlu Yem’in sadece yem üreten kısmı Abalıoğlu Tarımsal Üretim’e dönüştü.

10 ŞEHRİMİZDE FABRİKAMIZ VAR,
İKİ TANE DAHA GELİYOR
Yatırım konusunda yeni bir gündeminiz var mı?
Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı yetiştiriciliği için yüksek kalitede ‘Abalım’ markasıyla yem üretimleri yapıyoruz. Denizli, Çanakkale, Ankara, Mersin, Samsun, Manisa, İzmir, Konya ve Burdur’daki fabrikalarımızda yıllık 2,5 milyon ton üretim yapıyoruz. Yakın gelecekte iki yeni fabrikayı sektöre kazandırmayı hedefliyoruz. Biri Doğu Anadolu’da diğeri ise Marmara Bölgesi’nde olacak şekilde yatırımlarımızı planlıyoruz.

KARMA YEMDE İHTİYACIN
YARINDA FAZLASI İTHAL
Karma yem sektöründe yerli hammadde için neler yapılabilir? Türkiye’nin karma yem üretiminde hammadde ithalatında geldiği nokta nedir?
Türkiye’de yaklaşık 23 milyon ton yem üretiliyor. Üstelik bunun 12 milyon tonu ithal edilip, belli süreçlerden geçirilip pazara sunuluyor. Hayvancılığın sürdürülebilir gelişimi için karma yem sektörünün önemi büyük.

Hayvancılık sektörünün en önemli ve maliyetli girdisi olan karma yem üretiminde ülkemiz, yerli kaynakların yetersizliğinden dolayı hammadde ihtiyacının yarısından fazlasını ithal etmektedir.

TOPRAK REFORMU ŞART
Yem bitkilerinin ülkemizdeki üretiminin artması için ciddi bir toprak reformuna ihtiyaç var. Boş ve atıl arazi varlığı çok fazla. Birçok yerde aileden kardeşlere arazi kalmış, araziler küçülmüş ve işlemeye değmeyecek boyutlara gelmiş durumda. Bu arazileri üretime katamadığınız için dışarıdan ürün ithal etmek zorunda kalıyorsunuz. Bunun için toprak reformuna ihtiyaç var. Meraların ıslah edilmesi de çok önemli. Bunları yapmadığımız sürece üretimi artırmamız mümkün görünmüyor.
Yem sektörünün, hayvancılık ve gıda sektörü açısından önemine dair sizce neler söylenebilir?
Nüfus artışı, tarımsal ve hayvansal gıda ürünlerine olan ihtiyacı sürekli artırmaktadır. Global düzeyde tarımın ve hayvancılığının gelişimi ile et, süt, yumurta gibi gıda ürünlerindeki üretim artışı, yalnızca yüksek verimli çiftlik hayvan ırklarına bağlı değildir. Bu hayvanların yeterli ve dengeli rasyonlarla beslenmeleri de üretimin artırılmasında önemli bir faktördür. Yem ürünlerinin de önemi burada ortaya çıkmaktadır.

Global düzeyde insanların beslenmesinde %25’lik bir paya sahip olan hayvansal gıda ürünlerinin, gelişmiş ülkelerde beslenmedeki payı %40’a ulaşmaktadır. Bu nedenle başta et ve süt olmak üzere hayvansal gıda ürünlerinin besin değerlerini, yetiştiricilerin kullandığı yem belirlemektedir.

Yem kalitesi; besin değeri, enerji değeri, protein oranı ve kalitesi, hazmedilebilir oranı, lif oranı, mineral maddelerin miktarı ile ilişkilidir. Dolayısıyla yemin besin değeri, et ve süt performansını doğrudan etkilemektedir.

Abalıoğlu Tarımsal Üretim A.Ş. olarak hedefimiz, besin zincirinde önemli bir halka olan et ve süt üretiminde verimliliği yükselten yem ürünlerimiz ile hayvansal gıda üretiminde yüksek verimliliği sağlamaktır.

Kontrol edin

Böceklerden protein elde etmek 10 bin kat daha verimli

Syrine Chaalala – Mohamed Gastli, nextProtein: “Böcek yetiştiriciliği ile 100 hektarlık soya fasulyesi tarlasından elde edilen …