Ana Sayfa / Haberler / Hayvan yemi ihracatında Brezilya’nın yükselişi

Hayvan yemi ihracatında Brezilya’nın yükselişi

Brezilya’nın hayvanlarda verim artışı sağlayan önemli bir gıda maddesi olan soya fasulyesi üretiminde rekor kırarak 67 milyon tonu bulması bekleniyor. Protein içeriği ile de ABD’nin önüne geçen Brezilya soya fasulyesi, Çin dahil birçok ithalatçı için artık daha cazip.

hayvan-yemi-ihracati

Dünyada genelinde insanların daha fazla et ve süt ürünleri tükettiği günümüzde ABD, hayvan besleme yarışında Brezilya karşısında zemin kaybediyor. Güney Amerika ve Avrupa’nın satışlarını artırmasıyla ABD’nin yem ürünü ihracatında bu yıl düşüş bekleniyor. Ülkenin Ortabatı bölgesindeki olumsuz hava şartlarının ardından soya fasulyesinin protein bakımından da daha az zengin olacağı öngörülüyor. Resmi rakamlara göre, buşel başına %34,1 olan protein içeriği, bu ölçümün yapıldığı 1986’dan bu yana -2008 ile birlikte- en düşük seviyeyi gördü.
Amerikalı ihracatçılar, daha yüksek protein oranına (%37 civarı ) sahip Brezilya soyası ile önceden de rekabet etmek zorundaydı. Fakat kalite farkının açılması, dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin gibi ülkelerden gelen talebin daha da düşmesi anlamına gelebilir. Geçen sezon rekor soya fasülyesi üreten Brezilya, aradaki kalite farkından ve ülkenin kuzeyindeki yeni limanların devreye girmesinden istifade ederek ihracat kapasitesini artırmayı hedefliyor. Soya fasulyesi artık dünya genelinde vazgeçilmez bir besin ürünü. Çünkü önce ekstraksiyon işlemi ile yağı çıkarılıyor, posası da hayvan yemi olarak kullanılıyor. Soyadaki protein, hayvanlarda kas gelişimine yardım ediyor. Brezilya’nın soya fasulyesi ihracatı pazarındaki payının bu yıl % 43’e yükselmesi bekleniyor. Bu Brezilya için rekor bir rakam. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre, soya fasulyesine global talep 9 yıldır sürekli artıyor. Ancak ABD’nin bu alanda dünya pazarındaki payının ise %39,7’ye düşmesi bekleniyor. Soya fasulyesi üretimini 15 yılda iki katına çıkan Brezilya, bazı ithalatçılar için daha cazip hale geliyor. Brezilya, bu alanda ‘en büyük ihracatçı unvanını 2013’te ABD’nin elinden almıştı. Brezilya’nın bu yılki satışları da rekor hızla artıyor. Ülkenin tahıl ihracatı birliği olan ANEC’e göre bu sezonki sevkiyat, bir önceki yıla göre üçte bir oranında artışla 67 milyon tonu bulacak.

Bir önceki yazımız olan "GDO’lu üç yemin ithalatına onay çıkıyor" başlıklı makalemizde "Biyogüvenlik Kurulu, feed planet ve GDO’lu üç yemin ithalatına onay çıkıyor" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

kinay

Yem ithalatında 1 milyar dolar cepte kalacak

Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, soya üretimi konusunda yapılacak çalışmalarla yem …