Ana Sayfa / Haberler / Hayvan yemi gümrük vergilerinde yeni düzenleme

Hayvan yemi gümrük vergilerinde yeni düzenleme

Bakanlar Kurulu kararıyla hayvan yemlerinde gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi. Buna göre bazı vergi oranları sıfıra kadar indirildi.

gumruk-vergilerinde-duzenleme

Bakanlar Kurulunun “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar”ı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, yağlı tohumlar, tıpta kullanılan bitkiler, saman ve kaba yemi de kapsayan ürünlerin gümrük vergisi oranı Gürcistan, Bosna-Hersek, Güney Kore ve Malezya için sıfır, AB ve EFTA ülkeleri, D8 üyesi ülkeler ve diğer ülkeler için yüzde 10 olarak uygulanacak.
Kaba yem ve kepek türlerinin gümrük vergisi oranı da tüm ülkeler için sıfıra indirildi. Gıda sanayisinin pamuk, keten, ayçiçeği, kolza tohumlarıyla küspe gibi atıklarının gümrük vergileri de hayvan yemi olarak kullanılmak kaydıyla ithal edilmesi halinde yüzde 6,5 olarak uygulanacak. Söz konusu ürünlerin ithalat vergisi Bosna-Hersek için sıfır olacak. Bu ürünlerin gümrük vergisi, ülke gruplarına göre yüzde 7.3, 11.5 ve yüzde 13.5 oranlarında uygulanıyordu. Kararla balık ununun gümrük vergisi oranı tüm ülke grupları için sıfıra indirildi.

Bir önceki yazımız olan "Küçük balık yem oluyor" başlıklı makalemizde "Ankara Büyükşehir Belediyesi, feed planet ve küçük balık" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

hubuder

Tahıl piyasaları HUBUDER’de masaya yatırılacak

Hububat ticareti ile uğraşan firmaları aynı çatı altında toplayan Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) “2019/2020 Hasatına …