Ana Sayfa / Kapak Dosyası / Günümüz yem üreticilerinin karşılaştıkları zorluklar

Günümüz yem üreticilerinin karşılaştıkları zorluklar

Yeni dijital hizmetler, yem müşterilerinin atık azaltmasına, üretimi optimize etmesine, kârı artırmasına ve enerji tüketimini düşürmesine yardımcı oluyor.

patrick g.

Patrick Guster
Ürün Müdürü
Bühler AG

Yem üreticileri, dar marjlarda çalışıyor. Üretim sürecindeki küçük kazanımlar bile kârlılık üzerinde önemli etkilere sahip olabiliyor. Süreç parametrelerinin optimum seviyede tutulması, özellikle günümüzde işlenen çok çeşitli yem formülleri göz önüne alındığında, herhangi bir işletmeci için zorluk oluşturuyor. Her bir işletmecinin amacı, üretilen peletlerin besin değerini maksimum seviyeye çıkarırken mümkün olan en yüksek yem dönüşüm oranını elde etmek adına hammadde ve içerik kullanımını minimize etmektir. Doğru besin içeriğine sahip olmayan yemler, hayvanların gelişimini ve performansını düşürür. Bunu önlemek için gereken dikkatin sergilenmemesi, yem üreticilerini işletme maliyetlerini artıran pahalı içerikler kullanmaya zorlayabilir. İdeal durum, bu aşırılıkların arasında bir yerde yatmaktadır.

İdeal durumda bir uzmanın her an makinenin başında durup kontrol etmesi ve nemi, proteini ve yağ düzeyini sürekli ayarlaması gerekir. Ancak bu gerçekçi değildir. Zorlu pazar koşulları, çok sayıda fabrikayı çalışan sayısını azaltmaya zorlarken artık kontrol ve ince ayar süreçleri için daha az zaman ayrılabiliyor. Çok az bilgiyle ve uzun aralıklarla ayarlama yapılmasıyla mükemmel pelet kârlılığını yaratmak gerçek bir zorluk haline dönüştü!

Dijitalleşme ve otomasyon yem üreticilerini destekliyor
Geleneksel olarak yem üreticileri prosesleri elle kontrol edip takip ediyorlardı. Nem sensörleri ve otomasyon bu süreçleri iyileştirmiş olsa da, bir sonraki aşamaya ulaşmalarına yardımcı olmak için artık yeni gelişmiş bulut ve bağlantı teknolojileri mevcut. Kesintisiz gerçek zamanlı veri, işletmecilerin kritik kararları alabilmelerine yardımcı oluyor. Bu yeni dijital çözümler, süreç parametrelerinin akıllı veri, gerçek zamanlı takip ve kesintisiz geri bildirimlerle optimize edilmesini sağlar. Bulut tabanlı platformlar, işletmeciyi bir şirketin toplam proses uzmanlığına bağlarken ileri derecede otomatikleştirilmiş üretim işlemlerinde ince ayar yapmak için en yeni dijitalleştirme teknolojilerinin gücünden yararlanıyor.

Nesnelerin İnterneti (IoT) kârlılığı ve sürdürülebilirliği arttırır
Sürekli yem akışı yem değirmenlerinden geçerken nem, protein, yağ veya sıcaklık gibi anahtar performans göstergeler IoT ve bulut tabanlı veri depolama mimarisini kullanarak analiz edilirler. Bu veriler daha sonra otomatik işlem uyumu için makine kontrol yazılımına aktarılır. Algoritmalar hemen ve kesintisiz olarak nem içeriğini optimize eder, tipik olarak elle numune alma, test etme ve makine kontrolü ile ilişkili muhtemel zaman boşluklarını ortadan kaldırır. Tam otomasyon, numune alma sıklığını artırıp ürünün hedef parametre ayarlarına daha sıkı bir şekilde bağlı kalmasını sağlar. Nesnelerin İnterneti, müşterilerin kritik üretim bilgilerine neredeyse gerçek zamanlı olarak uzaktan ulaşmasını sağlar. Ayrıca kullanıcıların uzaktan sistem arızalarını uzaktan tanımlamasını ve çözümlemesini sağlayarak zararlı aksama sürelerini de kısıtlar.

buhler_006

Pazardan örnekler
Tamamen dijitalleştirilmiş ve otomatikleştirilmiş bu tür bir çözüm Bühler Group’un sunduğu Multi NIR Inline sistemidir. Nem, yağ ve protein içeriği okumalarını yapar ve katma değer üretim zinciri boyunca nemi kontrol eder. Diğer taraftan Bühler Insight platformu, Microsoft Azure bulut bilgi işlem servisi tarafından desteklenen ve üretim donanımlarının internete bağlanmasını sağlayan bulut tabanlı bir dijital platformdur. Makine okumaları analiz için buluta iletilir. Gereken belirli dijital servise bağlı olarak, üretim süreci gerçek zamanlı olarak optimize edilebilir ve analizin tamamı görüntülenir.

Kontrol edin

YEM DEPOLAMA

Hayvanlara verilen yemin değeri iyi depolamaya bağlıdır. Depolama sırasında hızlı veya yavaş bir şekilde gerçekleşen …