Ana Sayfa / Haberler / GDO’lu üç yemin ithalatına onay çıkıyor

GDO’lu üç yemin ithalatına onay çıkıyor

Biyogüvenlik Kurulu, iki mısır ve bir soya geninin yem amaçlı ithalatına ilişkin başvuruyu kabul etti.

gdolu-yemler

Biyogüvenlik Kurulu, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) hakkında aldığı yeni kararda, iki mısır ve bir soya geninin yem amaçlı ithalatına ilişkin ithalat başvurusunu kabul etti. Biyogüvenlik Kurulu’nun Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği İktisadi İşletmesi’nin (BESD-BİR) yaptığı başvuruya ilişkin aldığı kararlar kamuoyuna açıklandı. Dünya’nın haberine göre, açıklama metninde BESD-BİR’in FG 72 soya çeşidi ve MON87427 ve DAS-40278-9 mısır çeşitlerinin yem amaçlı kullanma başvurularının kabulüne karar verildiği yer aldı. Kurulun başvurusunu kabul ettiği ve basitleştirilmiş işlem uyguladığı üç yeni gene ithalat izni verilirse Türkiye’ye ithalatına izin verilen genetiği değiştirilmiş gen sayısı 39’a çıkmış olacak. Daha önce 26 mısır ve 10 soya genine ithal izni verilmiş ve bu genler yem amaçlı olarak ithal ediliyor.

Bir önceki yazımız olan "Yem desteği için yeni uygulama geliyor" başlıklı makalemizde "Binali Yıldırım, feed planet ve Yem desteği için yeni uygulama geliyor" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

buhler

Bühler yem sektörünü İzmir’de buluşturdu

Yem teknolojilerinin önde gelen markalarından Bühler, İzmir’de düzenlediği bir seminerle Türk yem sektörünün uzmanlarını bir …