Ana Sayfa / Makale / Filistin’de Yem Sanayi ve Sanayinin İhtiyaçları

Filistin’de Yem Sanayi ve Sanayinin İhtiyaçları

nasr_atyaniNasr ATYANI
Genel Müdür
Filistin Gıda Sanayileri Birliği
Kanatlı ve ruminant hayvancılık sektörü, Filistin’de gıda endüstrisi üzerinde doğrudan etkiye sahip çok önemli iki alan. Günümüzde ülkemizde bu sektörlere yönelik çeşitli yemler üreten 15 yem fabrikası bulunuyor. Dolayısıyla kanatlı hayvan ve süt sektörü, kanatlı hayvan, koyun ve keçiden et ve süt ürünleri üretimi için tamamen Filistin yem sanayine bağlı.

Filistin’deki söz konusu bu yem fabrikaları, günlük faaliyetleri takip edip yürüten bir dizi işçi ve teknik personeli de bünyesinde barındırıyor. Ancak İsrail menşeli yemden kaynaklanan yüksek rekabet, Filistinli yem üreticilerinin pazar paylarını arttırmasını zorlaştırıyor.

Filistin’in farklı bölgelerindeki yem fabrikalarının dağılımı, piyasaya girişi kolaylaştırıyor ve nakliye maliyetini düşürüyor. Ancak bu sanayinin tamamlanması için ihtiyaç duyulan hammaddenin İsrail kaynaklarına dayanması, iş sahipleri için bir problem olarak görülüyor. Gıda ve yem sanayinin farklı sektörleri arasındaki entegrasyon, bu işin geliştirilmesinin önemini yansıtıyor.

Filistin’de yem fabrikalarının işlerini güçlendirmek için hala yapılması gereken çok fazla şey var. Bu nedenle hem yem fabrikalarına ve hem de çiftçilere teknik destek verilmesi bir gereklilik halini aldı. Bu desteklerin amacı yem fabrikalarının et ve süt üretimini etkileyecek derecede yüksek kalitede yem üretme yeteneğini artırmak. Çiftçilerin de üretim türüne ve hayvanın fizyolojik yaşam koşullarına bağlı olarak uygun hayvan besleme yöntemlerine yönlendirilmesine ihtiyaçları var. Bu destek, çiftçilerin yem kayıplarını ve maliyetlerini düşürmelerine yardım edecektir.

Bütün bunların yanı sıra yem fabrikalarında yem yapımında, etiketlemede, çalışanlara yönelik genel güvenlik konularında ve rekabetçi çağın yüksek kalitesine ulaşmak için PSI standartlarının uygulanmasında daha fazla yatırıma ihtiyaç duyulmaktadır.

Kontrol edin

Yem ısıl işlemi neden onaylanmalıdır?

Mikroplu yem, salmonella ve diğer enterobakterler için gıda değer zincirine ilk giriş yollarından birini temsil …