Ana Sayfa / Makale / Evcil Hayvan Yemi Üretimi Üretim Teknolojileri Ve Yem Katkıları

Evcil Hayvan Yemi Üretimi Üretim Teknolojileri Ve Yem Katkıları

MiguelLopez_feed17
Miguel Lopez

Pet food advisor-Evcil Hayvan Yemi Danışmanı
www.mlopez.mx

Pazarda çok çeşitli evcil hayvan yemi seçenekleri var. Köpeklerimizin ve kedilerimizin tadını çıkaracakları yem ürünleri almak için süpermarkete, düşük fiyatlı pazarlara, distribütörlere ve hatta köşedeki bakkallara gitmek kolay bir hale geldi.

Yem ve eğitim ödülleri bu yerlerde bulunabilir. Tipik kuru evcil hayvan yeminden yumuşak nemli ürünlere, pişmiş atıştırmalıklara (süt kemikleri) ve nemli yemlere kadar hepsi bulunmaktadır. Dondurulmuş kuru evcil hayvan yemleri de hali hazırda vardır.

ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ
-Ekstrüde Evcil Hayvan Besini
Ekstrüde edilmiş evcil hayvan yemleri, üretilen ürünler açısından pazar raflarında en yaygın seçenek olarak bulunan yiyeceklerdir. Formüllerinde genellikle kuru unlar ve hayvansal yağlar (iç yağı veya tavuk yağı) bulunmaktadır. Pişirmek için kullanılan teknoloji ekstrüzyondur.

En yaygın ekipman yerleşimi, çift veya tek şaftlı bir ön şartlandırıcı, tek veya çift vidalı ekstrüzyon, dikey veya yatay bir kurutucu, yağ ve tamburlu (en yaygın) aroma uygulayıcı, disk veya vakum tipi uygulayıcıdan oluşmaktadır. Bu yerleşim süreci, bir soğutucu ile sona erer.

Bazı şirketler ön şartlandırıcıyı sadece hava ve yağa değil aynı zamanda taze ete de uygulayabilir. Bu tip teknolojiler, sıkı bir kontrol ve çok sıkı bir gıda güvenliği programı gerektirir. Bu uygulamaları hayata geçirmek için ekstrüder vidasının ayarlarında büyük ayarlamalar yapmak önerilmektedir.

Ekstruder teknolojisi düzenli bir şekilde kuru tip evcil hayvan yiyecekleri üretebilir ve ayrıca tariflerde ve donanımdaki bazı uyarlamalarla yumuşak nemli evcil hayvan yiyecekleri ve atıştırmalıkları üretebilir.

MiguelLopez1_feed17

Nemli evcil hayvan yemleri
Çoğu nemli ticari evcil hayvan yemleri, ezme veya güveç türleri olarak bulunabilir.

Bu ezmeler, kesici olarak adlandırılan özel bir donanım ile üretilmektedir; kesici resmi. Kesici, taze hammaddeleri (genel olarak et ve sebzeler) kesip karıştırmaktadır; sıvılar ve katkı maddeleri daha sonra tarife eklenmektedir. Kesicilerin ürettiği yumuşak ezmeler sonrasında konserve edilir veya dik duran paketlerde saklanır. Sonrasında bu yemlerin tam olarak güvenliğini sağlamak adına tavlanır.

Yahni tipi evcil hayvan yemleri, buhar tüneli diye adlandırılan bir teknoloji kullanarak üretilmektedir. Bu tür ürünler için tasarlanan tarifler arasında çeşitli türde taze etler, su ve toz katkı maddeleri vardır. Bu üretim teknolojisinin düzeni bir karıştırıcıdan sonra basit bir ekstruderden oluşur ki bu pişirmek yerine hamurdan yapılmış bir ip türü meydana getirir. Ardından bu ipler veya şeritler, buhar tüneli diye adlandırılan donanıma girer. Burada ürünlerin sıcaklıkları hızlı bir şekilde 90 dereceye çıkar. Ürün şeritleri, daha sonra şerit üzerinde kurutulacak olan tek parça haline getirilir. Sonrasında bunlar, daha önce hazırlanan sebzeli veya sebzesiz soslarla karıştırılır ve konserve haline getirilir veya dik duran paketlerde saklanır. Bu sürecin son noktasında bütün ıslak evcil hayvan besinleri, sıcaklık ile sterilize edilir. buhar tünel dosyası, chunck ürünü, ezme ürün

MiguelLopez3_feed17

Pişirilen ürünler
Evcil hayvan yemlerine uygulanan pişirme teknolojisi, esasında bisküvi tipi atıştırmalıklar (süt kemikleri) üretmek için kullanılır. Yüzde 100 olarak tam ve dengeli bir kedi veya kedi besini değildir.

MiguelLopez4_feed17

Donmuş kuru
Bu tür teknoloji, besin özelliklerini uzun bir süre koruyan ürünlerin imalatında büyük bir avantaja sahiptir. Vakumlu düşük sıcaklıkta kurutma yoluyla, ürünlerin başlangıçtaki fiziksel karakterlerini geri kazanmak için suya batırılmaları yeterli olacaktır. Bu teknoloji çok pahalıdır ve evcil hayvan yemi sektöründe yaygın olarak kullanılmamaktadır.

YEM KATKI MADDELERİ
Çok sayıda evcil hayvan yemi, aşağıdaki karakterleri taşıması adına çeşitli katkı maddeleri ile hazırlanır: raf ömrünü korumak ve artırmak, evcil hayvan sağlığına katkıda bulunan ürünlerin, aromaların ve bileşiklerin fiziksel özelliklerinin değiştirme (nutrasotikler).

Bu tür evcil hayvan yemlerinin hepsinde, raf ömrünü uzatmak ve korumak adına tariflerinde katkı maddeleri vardır. Elbette ürünün ait olduğu pazara bağlı olarak, evcil hayvan besini farklı katkı maddeleri içermektedir. Yapay antioksidanlar, ticari ve ekonomi bölümlere ait evcil hayvan yemlerine eklenirken premium ve süper premium ürünler, E vitamini ve tokoferoller gibi doğal antioksidanları kullanır.

Bu tipteki diğer katkılar, antifungaller ve diğer koruyucu tiplerdir. Organik asitler ve sorbatlar bu tip katkı maddelerinin güzel örnekleridir.

Ürünlerin fiziksel özelliklerini değiştirenler genellikle yumuşak nemli evcil hayvan yemlerine dâhil edilir. Evcil hayvan yemi su faaliyetini kontrol ederek ürünün yumuşaklığının daha kalıcı olmasını sağlar.

Yoğunlaştırıcılar ayrıca nemli evcil hayvan yemlerinin dokusunu değiştirir ve sos tariflerine dâhil edilir.

Evcil hayvan yemlerine dâhil edilen aromaların çoğu, hidrolize tavuk veya domuz karaciğerinden gelir. Bazı ülkelerde domuz pastırması veya sığır eti gibi yapay kokuların evcil hayvan yemlerine eklenmesi yaygındır.

Dünya genelindeki evcil hayvan yemi endüstrisi, ürünlerin tariflerinde antibiyotik kullanımından kaçınmaktadır.

Son olarak, evcil hayvan yemi sektörünün genel olarak uyguladığı başka bir yöntem de nutrasotiklerin eklenmesidir. Bu maddeler, bunları tüketen evcil hayvanların belli sağlık sorunlarını çözmelerine katkı sağlar.

Nutrasotiklerin örnekleri arasında evcil hayvanların eklemlerini korumak adına kondroitin ve glukozamin varken dirençli bir cilt ve tırnaklara katkı için kollajen bulunur.

Çiftlik hayvanlarından farklı olarak evcil hayvanların, en iyi sağlık koşullarında uzun süre yaşaması gerekir. Bunu başarmak adına, evcil hayvan yemi sektörü, evcil hayvan topluluğuna daha iyi ürünler sunmak adına sürekli olarak çalışmaktadır.

Kontrol edin

Canlı Maya: Optimum etkinlik için yaşayabilirliğini sağlamak

Probiyotiklerin canlı kalabilme yeteneği, hayvan tarafından sindirildiğinde metabolik aktivitesini sağlamak için anahtar bir parametredir. Çok …