Ana Sayfa / Kapak Dosyası / Evcil Hayvan Yemi Üretimi Üretim Teknolojileri ve Katkıları

Evcil Hayvan Yemi Üretimi Üretim Teknolojileri ve Katkıları

Dünya evcil hayvan yemi piyasasının büyüklüğü, 2016 yılında 76.5 milyar Amerikan doları dolayında  hesaplandı ve sektör önümüzdeki altı yılda %4.3’lük yıllık bileşik büyüme oranı göstermesi bekleniyor.

kopek

Günümüzde, evcil hayvanlarımızı beslediğimiz mamaları çoğunlukla “satın alıyoruz”. Bunun her zaman böyle olduğu düşünülebilir. Ancak durum gerçekte böyle değil. Ticari evcil hayvan yemlerinin tarihi bir buçuk asırdan biraz fazla. Ticari evcil hayvan yemi endüstrisi 1860 yılında Londra’da elektrikçi James Spratt’ın ilk kez köpek bisküvisi icat etmesi fikriyle başladı. Bu görece ilkel ürün sebze, inek kanı, buğday ve pancar kökünden yapılmıştı. Spratt uzun yıllar boyunca bir tekel olmanın avantajlarını yaşamış olabilir. Ancak bugün çok daha rekabetçi bir pazar gözlemiyoruz ve yıldan yıla endüstri sürekli olarak büyüme gösteriyor. Geçen yıl, evcil hayvan endüstrisi ambalajlı gıda endüstrisine kıyasla üç kat fazla büyümüş durumda. Dünya evcil hayvan pazarının büyüklüğü, 2016 yılında 76.5 Amerikan doları dolayında hesaplandı ve önümüzdeki altı yılda %4.3’lük yıllık bileşik büyüme oranı göstermesi bekleniyor. Diğer ülkelere kıyasla evcil hayvanların aileden biri olarak görülmesi oranının muhtemelen en yüksek oranda ABD’de harcamalar bu anlayışla yapılıyor. 2017 yılında Amerikalılar evcil hayvan yemi pazarına 30 milyar dolar civarında para harcadı. Günümüz evcil gıda endüstrisinin modern sorunları arasında ise besleyicilik, karbon ‘pati izi’ aşırı besleme, çevresel sorunlar vb. olarak sıralanabilir.

Kontrol edin

YEM FABRİKALARINDA BAKIMIN ÖNEMİ VE BAKIM TÜRLERİ

Verimlilik, piyasa ekonomisinin en önemli kavramlarından kabul ediliyor. Dolayısıyla yem fabrikalarında üretim kesintisiz devam edecek …