Ana Sayfa / Haberler / Emekli öğretmen, bulduğu yöntemle yem maliyetini 10’da bire düşürdü

Emekli öğretmen, bulduğu yöntemle yem maliyetini 10’da bire düşürdü

Rize’de, hayvancılıkla uğraşan 64 yaşındaki emekli öğretmen, artan yem fiyatlarına karşı ilginç bir yöntem geliştirdi. Kendi bulduğu teknikle 18 derece ısıdaki karanlık odada, 1 kilo tohumdan 10 ile 15 kilo arasında yem üretmeyi başaran öğretmen, yem maliyetini onda bire düşürdü.

rizeli-ogretmen-yemRize’de hayvancılıkla uğraşan emekli öğretmen Recep Kaya (64) artan fiyatlar üzerine kendi yemini üretmek için araştırma yaptı. Kaya, 18 derecelik ısıdaki karanlık odada, buğday, arpa, yulaf karışımı 1 kilo tohumdan 10 ile 15 kilo arasında yem üretti. Kaya, piyasa değerinin 10’da biri maliyetine ürettiği yem ile hayvanlarını besliyor. Üretimi geliştiren Kaya, odada 1 ayda protein oranı yüksek 3,5 ton yem elde etti. Recep Kaya, piyasa değerinin 10’da biri maliyetine ürettiği yemle hayvanlarını besliyor.

“PROTEİN ORANI YÜKSEK”
Hayvanlarının yemini kendisinin ürettiğini anlatan Recep Kaya, “Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine araştırma yaptım ve 15 metrekarelik ısı yalıtımlı karanlık odada yem üretmeye başladım. 1 kilogram arpa, buğday ve yulaf karışımlı tohumlardan 10 ile 15 kilogramlık yem ürettim. Hayvanlar bu yemi çok sevdi. Protein oranı yüksek. Hayvancılık da dışa bağımlı olmaktan kurtulmak için üretmeliyiz. Ben kendi yemimi kendim üretmeyi başardım, bunu herkes denemeli. Ülke, hayvancılık ve tarımla kalkınır. Bu yöntemi hayvancılıkla uğraşan herkese tavsiye ediyorum” dedi.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …