Ana Sayfa / Haberler / Dünyanın en büyük böcek proteini tesisini açan Protix’e Bühler’den tebrik

Dünyanın en büyük böcek proteini tesisini açan Protix’e Bühler’den tebrik

Protix 14.000 metrekarelik alana sahip dünyanın en büyük böcek işleme tesisini kurdu. Bu gelişme, böceklerin hayvan yemi için sürdürülebilir bir protein kaynağı hâline geldiğinin kanıtı olarak yorumlandı. Bühler, bu dönüm noktasına ulaşmasında Protix’e verdiği destekten ötürü gurur duyduğunu açıkladı. Ancak, küresel protein arzının sürdürülebilirliği üzerinde büyük bir etki meydana getirmek için dünya genelinde daha birçok tesis inşa edilmesi gerekiyor.

Kees Aarts, Protix – Andreas Aepli, CEO of Bühler Insect Technology Solutions

45 milyon Euro’luk bir yatırımda sona ulaşan Protix, 11 Haziran’da Hollanda Kralı Majesteleri Willem-Alexander ile dünyanın en büyük böcek proteini tesisini açtı. Protix’in kurucusu ve CEO’su Kees Aarts yaptığı açıklamada, “Protix ticari olarak faaliyet gösteren bir şirkete tamamen geçiş yaptı. Bu yeni tesis gelişimimizin bir kanıtı.” dedi. Tesis, hayvan yemi sektöründe domuz, tavuk, balık ve evcil hayvanları beslemek için kullanılan protein unu ve lipit üretimini yapıyor. Bu tesiste yetiştirilen ve işlenen kara asker sineği larvaları, yerel damıtma tesislerinden, gıda üreticilerinden ve sebze toplayıcılarından özenle seçilmiş organik yan ürünler ile besleniyor.

BÖCEK PROTEİN PAZARI GELİŞİM GÖSTERİYOR
Bühler Böcek Teknoloji Çözümleri CEO’su Andreas Aepli, yeni tesis için ümit verici bir gelecek öngörüyor: “Protix, başkalarının yalnızca konuşmakla yetindiği dünya standartlarında kalite ve güvenlik standartlarıyla, endüstriyel ölçekte böcek üretimi konusunda öncülük yaptı. Bu önemli başarı için tebrikler. Bu projede önemli bir rol oynamaktan gurur duyuyoruz ve Protix’in iddialı büyüme planlarını da desteklemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. ”Protix büyüyen bir pazara giriş yaptı. Proteinlerin artan maliyetleriyle birleştiğinde sürdürülebilirliğe odaklanma ve hayvanlar için böcek bazlı bileşenlerin potansiyel sağlık ve büyüme yararları, ortaya çıkan böcek endüstrisi için güçlü itici güçlerdir. Sonuç olarak, sektör yalnızca 2018’de 300 milyon ABD dolarının üzerinde yatırım aldı.
Bühler Group Teknolojiden Sorumlu Başkanı Ian Roberts ise “Protix en gelişmiş böcek şirketidir ve böcek proteininin birçok uygulama için ciddi bir alternatif protein kaynağı olduğunu göstermiştir.” diye konuştu. Roberts, “Bu yeni tesisle, böcek proteininin endüstriyel ölçekte üretilebileceğini kanıtladık. Şimdi daha sürdürülebilir bir protein tedarik zinciri oluşturmak için bu çözümü global olarak ölçeklendirmeliyiz.” dedi.
Böcekler besinleri organik kalıntılardan geri kazanabiliyor ve onları besin değer zincirine geri getirebiliyor, böylece döngüsel bir ekonomiye katkıda bulunuyorlar. Üretimleri için verimli topraklara ihtiyaç duyulmadığından, bugünün ana alternatiflerine kıyasla umut verici ve sürdürülebilir bir yeni kaynak olarak değerlendiriliyor. Protix’in kullanmayı seçtiği siyah asker sineği larvaları (Hermetia Illucens) büyük ölçekte yetiştirilmek için oldukça uygun. Böcekler düşük dereceli gıda atıklarını hızlı ve sürdürülebilir bir şekilde vücut kütlesine dönüştürebiliyor. Yetiştirilmeleri için çok küçük bir alan yeterli olabiliyor ve bu sebeple de alternatif protein kaynaklarından çok daha küçük bir karbon ayak izine sebep oluyor.
2050 yılında dünyanın yaklaşık 10 milyar insana ev sahipliği yapması bekleniyor. Bu nüfusun gıda ihtiyacını beklenen tüketim seviyelerinde karşılamak için, yılda 250 milyon tondan fazla ilave proteine ihtiyaç duyulacak. Bu da %50’lik bir artış anlamına gelmektedir. Mevcut kaynakların aşırı kullanılıyor olması ve onlara daha fazla eğilmenin çevre açısından sorunlu olması nedeniyle, artan dünya nüfusunun protein ihtiyacını karşılamak, yeni ve yenilikçi yaklaşımlar gerektirmektedir. Nüfus sorununa ek olarak ürettiğimiz gıdaları yeteri kadar verimli kullanamadığımız da bir gerçek. İnsan tüketimine yönelik gıdaların kabaca üçte biri her yıl heba olmakta veya israf edilmektedir. Bu, sofralarımıza asla ulaşamayan yaklaşık 1,3 milyar ton gıda anlamına gelmektedir.

 

 

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …