Ana Sayfa / Haberler / Dünya Tapiyoka Konferansı 2018 Tayland’da gerçekleşti

Dünya Tapiyoka Konferansı 2018 Tayland’da gerçekleşti

Dünya Tapiyoka Konferansı’nın beşincisi (WTC 2018) 27-28 Haziran 2018 tarihinde Tayland’da düzenlendi. Konferansa Tayland ve diğer ülkelerden binden fazla kişi katıldı. Etkinlikteki gelişmeleri takip etmek için Feed Planet dergisi de oradaydı.999999

Tayland tapiyoka hakkında uluslararası bir konferansa ev sahipliği yaptı. 27-28 Haziran tarihinde düzenlenen WTC 2018’e Tayland başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden binden fazla ithalatçı, ihracatçı, girişimci, çiftçi, akademisyen ve basın mensubu katıldı.
Tayland Dış Ticaret Departmanı Genel Müdürü Mr. Adul Chotinisakorn konferansla ilgili açıklamada, “WTC 2018 büyük bir başarı elde etti. Katılımcılar tapiyoka üretimi, ticareti, modern yetiştiricilik teknolojisi ve ileri teknolojinin gelecekteki gidişatı hakkında bilgi sahibi oldu. Tapiyoka üretimini gösteren sergiler Tayland tapiyoka endüstrisinin sürekli gelişimine örnekler teşkil etti. Gıda, hayvan yemi, yenilenebilir enerji, kimyasal malzeme, paketleme ve daha birçok sektörde kullanılan Tapiyoka, günümüzün mucize bitkisi olarak gösteriliyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Feed Planet dergisi de okuyucuları için etkinliği takip etmek amacıyla oradaydı. Uluslararası Satış ve Pazarlama Müdürü Muhammed Akatay konferansla ilgili değerlendirmesinde, “Dünya Tapiyoka Konferansı 2018 için buradayız. Bu etkinlik beşinci kez düzenleniyor ve tüm organizasyonun oldukça profesyonel yürütüldüğünü söyleyebilirim.” dedi. Katılımcıların çeşitliliğine dikkat çeken Akatay, “Feed Planet’e olan ilgileri mutluluk verici bir düzeydeydi.” diye konuştu.
Konferans Taylandlı girişimciler için network kurma işlevi gördü. Girişimciler başka bölgelerden yabancı ithalatçılarla tapiyoka üretimi hakkında görüş alışverişinde bulundu. Taylandlı firmalarla aralarında Türkiye, Çin, Japonya, Hindistan ve Endonezya’nın bulunduğu birçok ülkeden ithalatçı arasında tapiyoka ve tapiyoka ürünleri ticareti için mutabakat anlaşması imzalandı. Toplam alım siparişleri değeri 430 milyon dolar olacak şekilde 1 milyon 490 bin tona ulaştı.
‘Mucize bitki’ tapiyoka Tayland ekonomisi için oldukça önemli. 500 binden fazla aile geçimini bu bitkinin üretiminde elde ederken, yılda 28-30 milyon ton tapiyoka üretiyor. Bu miktarın ise yüzde 70’i dünya piyasalarına ihraç ediliyor. Bu oran yıldan yıla artış sergilerken bu ticaret ülkeye 3 milyar dolarlık getiri sağlıyor. Bu ürünün fiyatı bu yıl son on yıl içinde en yüksek seviyesinde ulaşarak $0,09/kg oldu. Mucize bitki ülkenin ekonomisine yerel ekonomi, üretim ve ihracat olmak üzere her alanda katkıda bulunuyor. WTC 2018’in başarısının altında hükümetin tarım ürünlerinin fiyatlarına istikrar kazandırma ve hükümetin tapiyokayı geliştirme çabalarıyla aynı istikamette olmak üzere çiftçilere sürdürülebilir gelir sağlamak amacıyla tapiyokanın fiyatını artırma yönündeki çabaları yatıyor.
Günümüzde, Tayland ürettiği toplam tapiyoka miktarının yüzde 70’ini dünya pazarlarına ihraç ediyor ve bu hacim gün geçtikçe artış gösteriyor. 2017 yılında Tayland, değeri 3 milyar dolar aşacak şekilde 11 milyon tonun üzerinde tapiyoka ihracatı gerçekleşti.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …