Ana Sayfa / Haberler / Dünya değirmencilik endüstrisi İDMA’da buluştu

Dünya değirmencilik endüstrisi İDMA’da buluştu

Dünyadaki toplam ticari hacmi 3 milyar doları aşan değirmen makineleri sektöründen 218 marka, İDMA 2017 Fuarı’nda 7. kez 101 ülkeden gelen 7 bin 69 yatırımcıyla buluştu. Sektörün önemli tedarikçilerinden oluşan katılımcı markalar, 04-07 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen fuarda, çok sayıda anahtar teslimi fabrika, üretim hattı ve malzeme tedarik anlaşmasına imza attı.

idma-ozel

SEKTÖRE CAN SUYU
Dünya genelinde 30’a yakın önemli sanayici örgütünden destek alan İDMA Fuarı, 4 gün boyunca farklı milletlerden oluşan 8 bine yakın ziyaretçisiyle renkli görüntülere sahne oldu. Özellikle Ortadoğu, Afrika ve Asya’dan çok sayıda yatırımcıyı ağırlayan fuar, ekonomik daralmanın yaşandığı şu günlerde endüstriye can suyu oldu.

Fuarın 04 Mayıs’ta gerçekleştirilen açılışına 12 ülkeden 19 sivil toplum kuruluşu ve devlet kurumu temsilcisi katılım gösterdi. Fuarın açılışında yer alan önemli isimlerden bazıları şunlar: Afgan Nengarhar Tarımsal Eğitim Merkezi (NATC) Başkanı Ahmad Zaki FAZLI, Fas Ulusal Değirmencilik Federasyonu Başkanı Abdullatif IZEM, Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Erhan ÖZMEN, Hububat Tedarikçileri Derneği Başkanı Gülfem EREN, Irak Babil Ticaret Odası temsilcisi Sadek MAMURI, Irak Divaniye Ticaret Odası temsilcisi Mahmoud Abduhassan ALLAITHY, Irak Ulusal Ticaret ve Tahıl İşleme Şirketi Değirmencilik Bölümü Direktörü Ali Zaer MOTEAB, İran Yem Endüstrisi Derneği Başkanı Majid Movafegh GHADİRLY, Mali İş ve Oryantasyon Merkezi Genel Müdürü Moussa COULIBALY, Mısır Değirmencilik Derneği Genel Sekreteri Mahmoud RİYAD, Senegal Fırıncılar Federasyonu Başkanı Gaye AMADOU, Tahıl ve Bakliyat İşleme Teknolojileri, Depolama ve Analiz Sistemleri Derneği (TABADER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa BAYRAM, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Abdülkadir KÜLAHÇIOĞLU ve Ukrayna Değirmenciler Birliği Başkanı Rodion RUBINSKIY.

10 milyar dolarlık dünya pazarı İDMA’da buluştu
İstanbul Fuar Merkezi’nin 1-2 ve 3. salonlarında gerçekleştirilen ve 4 gün süren İDMA Fuarı, un, yem, pirinç, bakliyat ve makarna sektörlerindeki makine üreticilerini ve mamul madde üreticilerini buluşturdu. Tüm bu sektörün teknoloji bazında dünyadaki toplam ticari hacmi yaklaşık 10 milyar dolar. İDMA, 10 milyar dolarlık bu pazarın uluslararası nitelikteki tek fuarı niteliğine sahip. Bu yüzden fabrika ve makine yatırımı planlayan dünyadaki un, yem, pirinç, bakliyat ve makarna üreticileri, alanlarıyla ilgili son teknolojileri tek çatı altında birebir görmek ve farklı alternatifleri kıyaslayarak kendileri için en doğru yatırıma karar vermek için, 2 yılda bir düzenlenen İDMA Fuarı’nı ziyaret etmeye özel bir önem veriyor.

İDMA 2017 Fuarı’na 137’si yerli, 81’i yabancı olmak üzere 218 marka katılım gösterdi. Yabancı firmaların 58’i fuara doğrudan katılım gösterirken, 23 firma temsilcileri aracılığıyla fuarda yer aldı.

Toplam 33 bin metrekarelik alandan oluşan 3 salonda stant açan 218 firma; un, yem, irmik, mısır ve pirinç değirmenleri ile bakliyat temizleme, ambalajlama, makarna ve bisküvi tesislerinde kullanılan en son teknolojiler ile yem depolama siloları, dolum, taşıma ve tahliye sistemleri, laboratuvar cihazları, katkı maddeleri, ambalaj makineleri ve malzemeleri ile yedek parça ve yan sanayi ürünlerindeki en son yenilikleri ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Ürün grupları bazında ziyaretçi yoğunluğu incelendiğinde ise fuarın ana kategorisini oluşturan un, irmik ve mısır değirmenlerinin her zaman olduğu gibi fuara daha yoğun ilgi gösterdiği görülmektedir. Un, irmik ve mısır değirmenlerinin tüm ziyaretçiler içerisindeki payı yüzde 52 seviyesinde gerçekleşti.

Ancak İDMA 2017 Fuarı’nda, önceki fuarlardan farklı olarak yem sektöründen çok önemli bir katılım artışı sağlandı. Bu katılım artışında, 2017 fuarıyla birlikte hayata geçirilmiş olan özelleştirilmiş alanlar vizyonunun ve bu doğrultuda yoğunlaştırılan çalışmaların etkisi büyük oldu. Bununla birlikte 2015’te yüzde 5 civarında olan yem üreticilerinin tüm ziyaretçi içerisindeki payı, 2017 fuarında yüzde 20 gibi rekor bir noktaya ulaştı.

Yem üreticilerini pirinç değirmenleri ve bakliyat işleyen firmalar takip ediyor. Bu grubun fuar ziyaretçileri arasındaki payı, önceki fuara göre düşüş göstererek yüzde 12 seviyesinde kaldı. Bir önceki fuarda artış gösteren makarna üreticilerinden oluşan ziyaretçi kitlesi ise 2017 fuarında da hemen hemen aynı seviyelerde kaldı.

Un ve yem sektörüne eğitim desteği
İDMA 2017 Fuarı, Değirmenci Dergisi tarafından “Teknik Günler” adı altında düzenlenen “Sertifikalı Değirmencilik Eğitimi”ne de ev sahipliği yaptı. Fuarla eş zamanlı olarak 05-07 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen eğitime 100’ün üzerinde kişi katılım gösterdi.

Tahıl (un) değirmenciliği ve yem değirmenciliği olmak üzere 2 farklı alanı kapsayan eğitimin ilk gününde, her iki alanı da ilgilendiren ortak konular ele alındı. Eğitimin ikinci ve üçüncü gününde ise 2 farklı salonda, eş zamanlı olarak, un ve yem üreticilerine ayrı ayrı eğitim verildi. Alanında uzman akademisyen ve endüstri temsilcilerinin verdiği eğitimler, beğeniyle karşılandı. Eğitim sonunda, eğitime iştirak eden tüm katılımcılara katılım sertifikaları verildi.

Bir önceki yazımız olan "Cargill Vietnam’da su ürünleri yem hattı açtı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Limagrain_logo

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …