Ana Sayfa / Özel Dosya / Dünya Balık Yemi Pazarı

Dünya Balık Yemi Pazarı

Birçok kaynağa göre dünyadaki hayvan yemi üretimi 2016 yılında 1 milyar tonu aştı. Farklı hayvan grupları için üretilen bu 1 milyar tonluk yem üretiminde, en yüksek üretim miktarı 450 milyon tonla kanatlı yem grubuna ait. Balık yemi ise yaklaşık 40 milyon tonluk üretim miktarıyla dünya yem üretiminde dördüncü sırada yer alıyor. Ancak uzmanlar balık yeminin, önümüzdeki süreçte sektördeki en hızlı büyümeyi sergileyeceğini öngörüyor.

balikyemiHayvan yemleri, global gıda endüstrisinde önemli bir yere sahip çünkü insan beslenmesinin vazgeçilmezleri arasında yer alan hayvansal proteinlerin üretimine olanak tanıyor. Yani yem olmadan dünya genelindeki milyonlarca insanı besleyen hayvansal kaynaklı herhangi bir gıda üretmemiz imkansız. Birçok kaynağa göre dünyadaki hayvan yemi üretimi 2016 yılında 1 milyar tonu aştı. Farklı hayvan grupları için üretilen bu 1 milyar tonluk yem üretiminde, en yüksek üretim miktarı kanatlı yem grubuna ait. Domuz ve ruminant yem grupları da kanatlı yem grubunu takip ediyor. Balık yemi ise dünya yem üretiminde dördüncü sırada yer alı- yor. Ancak uzmanlar balık yeminin, önümüzdeki süreçte kültür balıkçılığının artmasıyla birlikte sektördeki en hızlı büyümeyi sergileyeceğini öngörüyor.

DÜNYA BALIK YEMİ ÜRETİMİ
Dünya yem üretimine dair en kapsamlı istatistiki çalışmaları gerçekleştiren Alltech, hazırladığı Global Feed Survey 2017 raporunda dünyadaki toplam yem üretiminin 2016 yılında 1 milyar 32 milyon ton olduğunu açıkladı. Söz konusu rapora göre toplam yem üretiminde balık yemi grubu, yaklaşık 40 milyon tonla dördüncü sırada yer alıyor. 451 milyon tonla en yüksek üretim miktarına sahip kanatlı yem grubu düşünüldüğünde, balık yeminin üretim miktarının son derece düşük olduğu görülüyor. Ancak pek çok uzman, önümüzdeki yıllarda yem sektöründeki en büyük büyümenin bu alanda gerçekleşeceğine inanıyor.

 Balık yemi üretimine dair son 5 yılın verileri incelendiğinde çok istikrarlı bir tablodan söz etmek mümkün değil. Alltech raporlarına göre 2012 yılında 34 milyon ton civarında olan dünya balık yemi üretimi, 2013 yılında rekor bir artışla 40 milyon tona, 2014 yılında ise 41 milyon tona ulaşmıştır. 2015 yılında önemli bir gerileme gösteren ve 35 milyon ton civarında gerçekleşen üretim, 2016 yılında ise yeniden artış göstermiş ve 40 milyon ton civarına ulaşmıştır.

 DÜNYA BALIK YEMİ ÜRETİMİNDE ÜLKELERİN YERİ
Çin ve ABD, dünyanın önde gelen yem üreticileri arasında yer alan ilk iki ülke. Ancak balık yemi üretimi söz konusu olduğunda, Çin açık ara farkla ilk sırada yer alıyor. Dünyanın en büyük balık yemi üreticisi olan Çin, 2015 yılında 35,5 milyon ton olan dünya balık yemi üretiminin yüzde 49’unu tek başına üretmeyi başardı. 2012 yılında 13,3 milyon ton balık yemi üreten Çin, 2013 yılında son yılların en büyük rakamı olan 23 milyon tonluk üretime ulaşmıştı. Ancak sonraki yıllarda üretimde bir miktar gerileme yaşayan ülke, 2014 yılında 18, 2015 yılında ise 17,3 milyon ton balık yemi üretimi gerçekleştirdi.

 Alltech raporunda dünyadaki toplam yem üretimindeki en büyük 10 üretici ele alındığı için 2015 yılı verilerinde 1,2 milyon tonluk balık yemi üretimiyle Hindistan ikinci sırada yer almaktadır. Rapora göre ABD ise her yıl yaklaşık 1 milyon ton balık yemi üretmektedir. Ancak Tayland, Endonezya ve Vietnam gibi bazı Uzak Asya ülkelerin balık yemi üretiminde Hindistan ve ABD’den çok daha fazla balık yemi ürettiği bilinmektedir. Örneğin 2012 yılında Tayland’ın 1,6 milyon ton, Endonezya’nın 1,3 milyon ton, Vietnam’ın ise 2,9 milyon ton balık yemi ürettiği raporlarda yer almaktadır.

KITASAL BAZDA BALIK YEMİ ÜRETİMİ
Dünyadaki en büyük balık yemi üreticisinin Çin olduğu göz önüne alındığında, kıtasal bazda en yüksek üretimin Asya Pasifik bölgesinde gerçekleşmesi normaldir. Çin’in gerçekleştirdiği üretime Tayland, Endonezya, Vietnam ve Hindistan gibi ülkelerin üretimleri de eklendiğinde balık yemi üretiminin yüzde 70 yakının Asya Pasifik bölgesinde yapıldığı görülmektedir. Alltech raporlarına göre 2013 yılında 31 milyon ton balık yemi üretimi gerçekleştiren Asya Pasifik bölgesi, 2014 yılında 27, 2015 yılında 26,1, 2016 yılında ise 26,7 milyon ton üretim gerçekleştirmiştir.

 Balık yemi üretiminde Asya Pasifik bölgesini Avrupa takip etmektedir. 2013 yılında 3,8 milyon ton balık yemi üreten Avrupa, 2014 ve 2015 yıllarında üretimde gerileme yaşamış ve 3,2 milyon ton üretim gerçekleştirmiştir. 2016 yılında ise bölgenin üretimi önemli oranda artarak 5,9 milyon tona ulaşmıştır. Balık yemi üretiminde üçüncü bölge konumunda olan Latin Amerika, 2013 yılında 3 milyon ton olan üretimini 2014 yılında 8 milyon tona kadar çıkarmış, ancak 2015-2016 yıllarında yeniden 3,5 milyon ton seviyelerinde üretim gerçekleştirebilmiştir.

 2016 verileri doğrultusunda bu bölgeleri sırasıyla Kuzey Amerika (1,8 milyon ton), Afrika (1,6 milyon ton) ve Ortadoğu (0,3 milyon ton) takip etmektedir.

Kontrol edin

YEM SEKTÖRÜNDE PROTEİN AÇIĞI VE BÖCEKLER

Sık sık bahsedildiği gibi, nüfus artışı ve hayvansal ürünlere olan talebin artışı günümüzün üretim anlayışı …