Ana Sayfa / Haberler / DTÖ’den Çin’i üzen tahıl kararı

DTÖ’den Çin’i üzen tahıl kararı

Dünya Ticaret Örgütü, Çin’in buğday, mısır ve pirinçte gümrük tarifesi kotalarını DTÖ nezdindeki taahhütlerine uygun olarak yönetmediğine karar verdi. DTÖ, Şubat ayında da Çin’in yerli tahıl üreticilerine aşırı destek verdiğine hükmetmişti.

Geneva, Switzerland - August 14, 2016: The World Trade Organization entrance and building in Geneva, Switzerland. The World Trade Organization also called WTO is an intergovernmental organization which regulates international trade
Geneva, Switzerland – August 14, 2016: The World Trade Organization entrance and building in Geneva, Switzerland. The World Trade Organization also called WTO is an intergovernmental organization which regulates international trade

ABD, Çin’in buğday, mısır ve pirinçte gümrük tarifesi kotalarıyla ilgili politikaları aleyhine yaptığı şikâyette Dünya Ticaret Örgütü tarafından haklı bulundu. ABD, Çin pazarlarına kendi tahıl ürünlerinin girişinin sınırlandırılmasından şikayetçiydi. DTÖ, mart ayında da Çin’in kendi tahıl üreticilerine avantajlı fiyatlar sağlayarak taahhütlerini ihlal ettiğine karar vermişti. DTÖ’nün kararı, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığını çözmeye yönelik girişimlerin sürdüğü bir dönemde geldi.
DTÖ jürisi, Çin’in gümrük tarifesi kotalarıyla ilgili uygulamalarının, 2001 yılında örgüte üye olurken yaptığı taahhütlere aykırı olduğuna karar verdi. DTÖ’ye göre, Pekin yönetiminin bu kotaları “şeffaf, öngörülebilir ve adil bir şekilde” uygulaması gerekiyordu.
Tarım Bakanı Sonny Perdue, DTÖ kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Çin sisteminin Amerikan çiftçilerinin Çin tahıl pazarına ulaşmasını engellediğini belirtti. Çin’in ticaret kotalarının tamamen kullanılması durumunda sadece 2015 yılında 3,5 milyar dolarlık mısır, buğday ve pirincin Çin’e ithal edilebileceği fakat bunun gerçekleşmediği belirtiliyor.
Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise jürinin kararının üzüntüyle karşılandığı belirtildi. Tarafların karara itiraz etmek için 60 gün süresi bulunuyor. Çin, ABD ile arasındaki ticaret anlaşmazlığı sebebiyle, yazlık buğdayını Kanada’dan satın alıyor.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …