Ana Sayfa / Haberler / Doğu Afrika’da vergi düzenlemesi yem fiyatlarını düşürecek

Doğu Afrika’da vergi düzenlemesi yem fiyatlarını düşürecek

Kenya, Tanzanya, Uganda ve Ruanda hükümetleri et, süt ve yumurtaya erişimi kolaylaştırmak ve Doğu Afrika yem sanayiini güçlendirmek amacıyla kademe kademe yem ve yem ham maddeleri üzerindeki vergileri kaldırdı. Sektör temsilcileri kararı yem sektörü için bir kazanım olarak tanımlıyor.

eastafricaHayvancılıkla uğraşanların sık sık mısır, ay çekirdeği ve soya fasulyesi üretimini derinden etkileyen kıtlıklarla mücadele verdiği Doğu Afrika’da birçok hükümet yem üretiminde kullanılan ham maddelerden alınan vergiyi kaldırarak hayvan yemi maliyetlerinin düşmesini sağladı. World-Grain’de yer alan bir habere göre, 2015 yılından bu yana Kenya, Tanzanya, Uganda ve Ruanda hükümetleri et, süt ve yumurtaya erişimi kolaylaştırmak ve Doğu Afrika yem sanayiini güçlendirmek amacıyla kademe kademe yem ve yem ham maddeleri üzerindeki vergileri kaldırdı. Ayrıca, havan yemi üretimi için em hammaddelerinden alınan vergilerin kaldırılması Doğu Afrika yem endüstrisinde yatırımı da teşvik etti ve bu sayede mevcut yem çeşitlerinde yaşanan artışın yanı sıra mevcut rekabet kaliteli ürünü beraberinde getirdi.
Ülke sanayisinin önce gelen temsilcilerini bir araya getiren ve ülke üreticileri için önemli bir platform niteliği taşıyan Kenya Üreticiler Birliği (KAM) adına yapılan açıklamada yem ham maddelerinin KDV’den muaf tutulmasının hayvancılık endüstrisi için heyecan verici bir kazanım olduğunu belirtildi.
KAM’ın açıklamasında KDV’nin kaldırılmasının “hükümetin yerli üreticiyi düşük maliyetlerle kaliteli ürün üretmeye teşvik ederek tarım sektörünü dönüştürme konusundaki kararlılığını gösterdiği ve bu işin kârlılığını artırdığı” ifade edildi.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …