Ana Sayfa / Editör / Daha sürdürülebilir bir gelecek için…

Daha sürdürülebilir bir gelecek için…

Cemalettin Kanaş
Editör

Değerli okuyucularımız,

Yeryüzünün kaynaklarını “cömert” bir şekilde kullandığımız gerçeği, sürdürülebilirlik açısından alarm vermeye devam ediyor. Ekolojik dengeyi bozuyor olmamız bir tarafa, iklim değişikliği ve hızla artan nüfusun gıda ihtiyacının orta ve uzun vadede nasıl karşılanacağı konularının uluslararası organizasyonlardan devletlere, oradan küresel şirketler başta olmak üzere özel sektöre varana dek birçok aktör tarafından düşünülüp değerlendirilmesi gerekiyor.
Bu kapsamda, İsviçre’nin Uzwil şehrinde ağustos ayı sonunda gerçekleştirilen Bühler Networking Günleri, daha sürdürülebilir bir gelecek için 80’den fazla ülkeden 800 sektör temsilcisi, bilim adamı ve uzmanı bir araya getirdi. Toplamda 4 milyar insanın gıda ihtiyacını karşılayan 500 şirketin temsil edildiği toplantıda, artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için sürdürülebilir üretim sistemleri üzerinde tartışıldı. Üç gün süren etkinlikte, 2050 yılında dünya nüfusunun 9,8 milyara çıkacağı ve bu nüfusun yüzde 70’inin kentsel bölgelerde yaşayacağı tahmininin yanı sıra iklim değişikliğinin geri dönüşü olmayan bir hasara neden olmasını önlemek için sadece 10 yılımızın kaldığı ifade edildi.
Programda karşılaştığımız meydan okumaların çözümünde dijitalleşmenin, Internet of Things (IoT) olarak anılan nesnelerin interneti kavramının, yapay zekânın ve teknolojinin önemine vurgu yapılsa da bunların tek başına yeterli olmayacağının altı çizilerek değer zincirleri ve sistemlerine dikkat çekildi. Bunun herhangi bir şirketin kapasitesini aşacağı düşüncesinden hareketle, küresel sorunların çözümünde özel sektörün topyekûn işbirliğinin önemine işaret edildi.
Gıda güvenliği ile de alakalı olarak yem güvenliği kavramı, dergimizin ana konularından birini teşkil ediyor. Bu kapsamda yem güvenliği elinizdeki sayımızın da özel dosya konusu.
Özel dosyamızın haricinde de haber, makale, dosya ve röportajlarla siz okuyucularımız için yine canlı bir Feed Planet sayısı hazırladık.

Bir sonraki sayıda görüşmek üzere…

Kontrol edin

BÖCEKLERİN YEM OLARAK KULLANILMASINA HAZIR MIYIZ?

Cemalettin Kanaş Editör Uzmanlar her koldan gıda talebinin önümüzdeki 30 yılda iki katına çıkacağını yazıyor. …