Ana Sayfa / Haberler / Çinli COFCO International, Nidera Seeds’i Syngenta’ya sattı

Çinli COFCO International, Nidera Seeds’i Syngenta’ya sattı

Tahıl ticareti yapan Çinli firma COFCO International, Hollanda’daki yan kuruluşu Nidera BV’nin tohum işini tahıl kimyasalları işi yapan Syngenta AG’ye satmak için anlaşma imzaladı.

cofco_international35 ülkede ticaret yapan uluslararası tahıl tüccarı, Hollandalı yardımcı kuruluşu olan Nidera Seeds firmasını, tahıl kimyasalları üzerine odaklanan Sygenta’ya sattı. Yapılan açıklamada, bu satış işlemi Çin hükümetine ait firmanın stratejik bir adımı olarak ifade edildi. COFCO International CEO’su Johnny Chi satış hakkında, “Bu sözleşme asıl işlerimize odaklanma stratejimizi gerçekleştirme yolunda önemli bir adım.” diye konuştu. Satın alan taraf hakkında da bilgi veren Chi, “Sygenta, müşterileri, çiftçiler ve çalışanları için değer üretmeye ve Nidera Seeds için uzun vadeli büyüme sağlama işine koyuldu.” dedi.
İlgili şirket birleşmesi yetkililerinin tasfiye işlemlerine tabi olan sözleşmenin maddeleri kamuoyuna açıklanmadı.
Anlaşma dünya tohum ticaretinde devam eden çalkalanmanın bir parçası olarak görülüyor.
Syngenta, bu yıl Çin hükümetine ait diğer bir firma olan Chemchina tarafından satın alınmıştı. Firma, yem endüstrisinde dünyanın en büyük üçüncü aktörü olmak için çabaladığını açıkladı.
Satılan Nidera Seeds, Arjantin ve Brezilya’ya ağırlık veriyor. Firmanın daha çok odaklandığı ürünler ise mısır, ay çiçeği, sorgum, soya fasulyesi ve buğday olarak sıralanıyor.

Bir önceki yazımız olan "Türk bilim insanlarının 'nano balık' keşfi" başlıklı makalemizde "Prof. Dr. Semih Ergin; en küçük balık; nano balık; Pomatoschistus Nanus" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

buhler

Bühler yem sektörünü İzmir’de buluşturdu

Yem teknolojilerinin önde gelen markalarından Bühler, İzmir’de düzenlediği bir seminerle Türk yem sektörünün uzmanlarını bir …