Ana Sayfa / Haberler / Cargill Çin’deki yem fabrikalarını kapattı

Cargill Çin’deki yem fabrikalarını kapattı

Cargill, domuzlarda görülen ölümcül bir salgının talebi azaltması nedeniyle geçtiğimiz aylarda Çin’deki yem fabrikalarını kapattı. Firma yönetimi Çin Afrika domuz vebasını (ASF) kontrol altına alsa dahi tesislerin çoğunun yeniden açılmayacağını açıkladı.

Küresel emtia tüccarı Cargill, geçtiğimiz aylarda Çin’deki yem fabrikalarını kapattı. Bu kararın nedeni bir yönetici tarafından ölümcül bir hastalık olan Afrika domuz vebasının hızla yayılması olarak açıklandı. Tedavisinin ve aşısının henüz bulunmadığı salgın insanlara zarar vermese de hastalığa yakalan domuzların hemen hepsini öldürüyor. İlk vakanın geçen yılın Ağustos ayında bildirildiği hastalık dünyanın en büyük domuz üreticisi ve tüketicisi olan Çin’de bir milyondan fazla hayvanın ölümüne sebep oldu. Bunun sonucunda ise soya fasulyesi ve premiksler gibi Cargill ve diğer tedarikçiler tarafından satılan vitamin ve diğer besinlerin karışımı olan yem katkı maddelerine olan talep de düştü.
Cargill’in hayvan beslenmesi ve premiks biriminin başkanı Chuck Warta, konuyla ilgili verdiği röportajda “Bu Çin’in altı ayda ayağa kalkabileceği bir süreç değil. Bu dünya hayvan popülasyonun 24 ay, ya da 36 ayda yeniden kendine getirilmesini gerektiriyor.” dedi. Warta, ülkede hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgelerin son on yılda batıya kaymalarının yol açtığı fabrika kapatma kararlarının yaşanan salgınla daha da ivmelendiğini belirtti. Warta, Çin’in Afrika domuz vebasını kontrol alması durumunda dahi tesislerin çoğunun yeniden açılmayacağını söyledi. Cargill, mali yılın 31 Mayıs’ta sona eren ikinci yarısında üç adet yem ve hayvan besleme tesisini kapattı. Şirket kaynakların göre bu yaklaşık 150.000 tonluk kapasite kaybı anlamına geliyor.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …