Ana Sayfa / Haberler / Büyük yem şirketleri, okyanus yönetimi girişimini kuvvetlendirdi

Büyük yem şirketleri, okyanus yönetimi girişimini kuvvetlendirdi

Skretting ve Cargill de dâhil olmak üzere dünyanın en büyük on deniz ürünleri ve akuatik yem şirketi, deniz ürünleri endüstrisinde sürdürülebilir uygulamaları güçlendirmek için çabalarını artıracağını ilan etti.

1536263253_1

Önde gelen deniz ürünleri ve akuatik yem şirketleri deniz ürünleri sektörünün gücünü birleştirmeye karar verdi. Konuyla ilgili açıklama Japonya’da yapılan toplantının ardından geldi. Toplantıda yer alan şirketler arasındaki görüşme, küresel faaliyetleri ve tedarik zincirleri çerçevesinde sürdürülebilir uygulamaları ilerletme noktasında ortak bir kararlılık ile sonuçlandı. Stockholm Resilience Merkezi’nin öncülük ettiği ve Asya, Avrupa ve Amerikalı şirketlerin katılımı ile yapılan bu toplantıların üçüncüsü oldu. Bu şirketler, okyanus yönetiminde liderliği alma hedefi ile Okyanus Yönetimi için Deniz Ürünleri İşletmesi (SeaBOS) adlı girişimde işbirliği yapıyor.
SeaBOS’un tüzüğü çerçevesinde, toplantıda yasadışı, ilan edilmemiş ve düzenlenmemiş balıkçılık ile modern köleliğin arasında olduğu okyanus sağlığı ve deniz ürünleri sürdürülebilirliğini etkileyen kilit konulara değinmek üzere bir anlaşma sağladı. SeaBOS şirketleri küresel tedarik zincirlerinde izlenebilirlik için yeni teknolojileri deneyip test ediyor ve bu şirketler mevcut küresel standartları geliştirmek için Deniz Ürünleri İzlenebilirliği konusunda devam eden Küresel Diyaloga aktif olarak katılacak. Tüm şirketler şeffaf raporlama taahhüt ederken okyanus yönetimi desteklemek için küresel okyanus politikası ve yönetmeliklerin iyileştirilmesi konusunda lider bir rol oynamaya kararlı.
Diyalog sırasında SeaBOS organizasyonu, dünyanın en büyük deniz ürünleri şirketi olan Maruha Nichiro’nun Başkanı ve CEO’su Shigeru Ito’nun SeaBOS girişiminin başkanı olarak atanması ile bu girişim resmen kuruldu. Nutreco CEO’su Knut Nesse, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere SeaBOS’un genel müdürü olarak atandı. Ito, “SeaBOS, stratejik bir vizyona sahip şirketler arasında okyanus yönetimi meselesini ele almaya aktif olarak katkıda bulunacak küresel bir koalisyondur. Kendimi bu girişimin büyük bir başarı kazanmasına ve kesin olarak küresel bir sorumluluk üstlenmeye adadım,” dedi.

Kontrol edin

FAO’nun yeni Genel Direktörü Çinli Qu Dongyu

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Genel Direktörü, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Tarım ve Kırsal …