Ana Sayfa / Haberler / Bunge’ye su ürünlerinde ‘inovasyon’ ödülü

Bunge’ye su ürünlerinde ‘inovasyon’ ödülü

ABD merkezli gıda firması Bunge ile Hollandalı üretici Corbion, 2017 Küresel Su Ürünleri İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü.

bunge_algaprimedha40’tan fazla ülkede ticaret yapan tarım ve gıda firması Bunge’nin Hollanda merkezli laktik asit üreticisi Corbion’la girdiği ortak teşebbüs, geliştirdikleri AlgaPrimeDHA adlı ürünle 2017 Küresel Su Ürünleri İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü. Ödül, 2012 yılında kurulan ve su ürünleri yetiştiriciliğinde karşılaşılan sorunlara getirilen çözümlere dikkat çekmek isteyen Küresel Su Ürünleri Ortaklığı (GAA) tarafından verildi. Su yosunu içerikli su ürünleri yemi, uzun zincirli Omega-3 içeriğiyle besleyici bir madde olarak öne çıkıyor.
200. kuruluş yılını kutlamaya hazırlanan Bunge’nin küresel inovasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Miguel Oliveira, “2020 yılında yıllık 200 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişmesi beklenen su ürünleri pazarı, dünyada gıda üretim sistemleri içinde en hızlı büyüyen sektörlerden biri. AlgaPrimeDHA’yı bu büyüyen gereksinimi karşılamak için emsalsiz bir ölçekte üretiyoruz.” dedi. Oliveira, bunu yaparken coğrafya, mevsimsellik ve iklim değişikliği şartlarından etkilenmediklerini kaydetti.
Corbion Yeni İş & Şirket Hesabı Lideri Walt Rakitsky ise şu ifadeleri kullandı: “Bu ödülü almaktan gerçekten çok onur duyduk. Küresel Su Ürünleri İnovasyon Ödülü su ürünleri yetiştiriciliğinin geleceğini temsil ediyor ve biz AlgaPrimeDHA’nın sektörün devam eden gelişiminde anahtar bir unsur olduğuna inanıyoruz.”
Şekerkamışı hammaddesi temelinde düşük karbon ve su ayak iziyle sektörde yer edinen AlgaPrimeDHA, çoğu karasal kaynaktan elde edilen DHA’lara (Dokosaheksaenoik Asit) nazaran hektar başına yüksek verimle de dikkati çekiyor. AlgaPrimeDHA, iki firmanın Brezilya’daki ortak girişimi olan SB Renewable Oils tesislerinde üretiliyor.

Bir önceki yazımız olan "Türk bilim insanlarının 'nano balık' keşfi" başlıklı makalemizde "Prof. Dr. Semih Ergin; en küçük balık; nano balık; Pomatoschistus Nanus" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Limagrain_logo

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …