Son Haberler
Ana Sayfa / Haberler / Brezilya’dan piliç ithaline ‘sağlık’ freni

Brezilya’dan piliç ithaline ‘sağlık’ freni

Avrupa Birliği Brezilya’nın önde gelen piliç ihracatçısını kara listeye almaya hazırlanıyor. Brezilya tarım bakanı ise AB’nin teknik temeli olmayan sağlık kaygılarını ticari hesaplarına maske yaptığını savunuyor.

pilicABD ile Çin arasında yaşanan ‘ticaret savaşları’ gündemdekini yerini korurken, Avrupa Birliği Brezilya’nın önde gelen piliç ihracatçısı BRF’nin dokuz tesisinden yapılan ihracatı durdurmayı planlıyor. Reuters’in haberine göre, AB Brezilya’daki başka piliç çiftliklerinin de iznini iptal edebilir.
Ticaret grubu ABPA’nın verilerine göre, Latin Amerika ülkesi 2017 yılında Avrupa Birliği ülkelerine ayda ortalama 6 bin 400 ton piliç ihraç etti. Bakanlık tarafından yapılan sunumda verilen istatistiklere göre Brezilya geçen yıl AB’ye 317 milyon dolar değerinde tuzlanmış, 118 milyon dolar değerinde ise tuzlanmamış taze piliç satışı gerçekleştirdi. Brezilya Tarım Bakanı Blairo Maggi, Dünya Ticaret Örgütü nezdinde yasağa itiraz girişiminde bulunacaklarını söyledi. Maggi, “Bu ticari bir konu. ABD’nin ‘Önce Amerika’ yaklaşımını görmüştük, şimdi de ‘Önce Avrupa’ yaklaşımı var.” dedi.
AB’nin yasaklı çiftliklerin nihai listesini paylaşmalarını beklediklerini söyleyen Maggi Avrupa Komisyonu’nda konuyla ilgili yapılacak olan oylamanın ardından bunun BRF’ye ait olan çiftlikleri ve diğer firmaların çiftliklerini de kapsayabileceğini belirtti.
AB’nin ticari kaygılarını teknik temeli olmayan sağlık endişeleriyle maskelediğini öne süren Brezilyalı bakan, “Ticari bir ambargonun sıkıntısını yaşıyoruz, konu sağlık değil.” diye konuştu.
Piliç ihracı tartışmaları Brezilya polisinin BRF’nin gıda güvenliği standartlarını ihlâl ettiği iddiasıyla inceleme başlatmasına dayanıyor.

Bir önceki yazımız olan "Urfa’nın pamuk tarlalarına yem bitkisi ekilecek" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

ana-fotograf

Dünya yem sektörü Tahran’da düzenlenen FeedExpo’daydı

Yem fuarı FeedExpo’nun dördüncüsü İran’ın başkenti Tahran’da düzenlendi. Katılımdan ve ziyaretçilerin ilgisinden memnun olduklarını belirten …