Ana Sayfa / Haberler / Brexit, İngiliz su ürünleri ihracını tehdit ediyor

Brexit, İngiliz su ürünleri ihracını tehdit ediyor

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma hamlesi ülkenin AB ülkelerin su ürünleri ihracını zorlaştırabilir. Bu durumdan en çok etkilenecek olan ise ada ülkesinin kuzey bölümünde yer alan İskoçya’da üretilen su ürünleri olacak.

bretixBrexit, geçen yıl yüzde 23’lük artışla 944 milyon sterline ulaşan İskoç su ürünleri ihracatının değerine “potansiyel olarak yıkıcı” etki yapabilir. İskoç su ürünleri ihracatından İskoç çiftlik somonu tek başına 600 milyon sterlinlik kısma tekabül ediyor ancak İskoç su ürünleri ve meşrubat ihracatının yüzde 40’ının AB pazarına yapıldığına dikkati çeken siyasetçiler Brexit’in bu rakamlara keskin zararlar getireceğini dile getiriyor.
İskoç gıda ihracatı toplamda 6 milyar sterlin iken bunlar içinde gıda ihracatı 1,6 milyar sterlin tutarında görülüyor. Bu rakam son bir senede yüzde 15’lik bir artış gösterdi. Avrupa’ya gıda ihracatı ise yüzde 13’lük bir artışın ardından 1,1 milyar sterline ulaştı. Rakamların büyüklüğü Brexit’in zararlarının varacağı boyut açısından da endişeye neden oluyor.
Scotland Food & Drink CEO’sı James Withers, “Asya ve Kuzey Amerika’da gıda ürünlerimizin bir numaralı ihracat ürünümüz olan ve tekrar eski büyüme sürecine giren İskoç viskisinin ayak izinde artış kaydettiğini görmek kısmen önemli. Ancak yine de Avrupa birçok ürünümüz için başat istikamet olarak kalmaktadır ki bu durum Brexit’in bu hayati ticareti koruyacak şekilde tasarlanmasını gerekli kılmaktadır.” derken, “Son on yılda İskoç gıda ürünlerinin satışı yüzde 130’dan daha fazla artış kaydetti, üstelik potansiyeli bundan daha büyük. Endüstrimiz 2030 yılı itibarıyla yurt içinde ve yurt dışında satışlarımızı 30 milyar sterline çıkarma azmine sahip.” ifadelerini kullandı.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …