Ana Sayfa / Haberler / BioMar-Sagun’dan balık yemi üretimine 20 milyon Euro’luk yatırım

BioMar-Sagun’dan balık yemi üretimine 20 milyon Euro’luk yatırım

Türkiye’nin su ürünleri ihracatındaki önemli ismi Sagun Grup ve dünyanın lider balık yemi üreticilerinden Danimarkalı BioMar, 20 milyon Euro yatırımla Aydın’ın Söke ilçesinde balık yemi fabrikası kurdu. 

sagunOrtak girişim firması BioMar-Sagun’un Aydın, Söke’de bulunan balık yemi fabrikası, 25 Ağustos 2016 Perşembe günü, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı Mehmet Büyükekşi, Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, diğer birçok devlet yetkilisi ve 300 üzerinde misafirin katıldığı kurdele kesme töreniyle açıldı.
20 milyon Euro yatırımla kurulan fabrika, 50 bin ton üretim kapasitesine sahip. Alabalık, çipura ve levrek için yerel üretim büyütme yemleri tedarik edecek olan fabrika, BioMar-Sagun ürün yelpazesinde bulunan uzmanlık gerektiren kuluçkahane ve yavru yemleri ise BioMar’ın dünyanın birçok yerinde bulunan diğer fabrikalarından temin edilecek. BioMar-Sagun öncelikle Türk pazarına hizmet etmekle birlikte, kısa süre içerisinde komşu ülkelere ihracata da başlayacak.
BioMar-Sagun Genel Müdürü Bora Aydemir, şirketin, Türk balık yetiştiricilerine, yetiştirme balık türlerinin büyüme potansiyelini artırmayı hedefleyen bir yem performansı sağlamak üzere optime edilmiş, yüksek performans balık yemlerinin yanı sıra, daha ekonomik bir üretim elde etmeleri amacıyla BioMar Grubu’nun dünyaca bilinen teknik desteğini de sunacağını bildirdi. Aydemir, “Böylece, Türk balık yetiştiricileri, verimli, sürdürülebilir ve karlı bir yetiştirme faaliyetinde bulunmak için uygun besin içeriği ve yemleme stratejileri için profesyonel teknik destek alacaktır.” dedi.

Kontrol edin

FAO’nun yeni Genel Direktörü Çinli Qu Dongyu

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Genel Direktörü, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Tarım ve Kırsal …