Ana Sayfa / Haberler / Bayer, Monsanto’yu 63 milyar dolara satın aldı

Bayer, Monsanto’yu 63 milyar dolara satın aldı

Dev Alman şirketi Bayer, Amerikan endüstriyel tarım şirketi Monsanto’yu 63 milyar dolar karşılığında bünyesine kattı. Böylece 117 yıllık Monsanto markası da tarihe karışmış oldu. bayer

İlaç sektöründe uzman olan Alman Bayer AG şirketi, rekabet kurumlarının iki yıl süren incelemesinin sonunda Monsanto’yu bünyesine kattı. Bayer böylece tohum ve tarım kimyasalları üretimi alanında dünyanın en büyük şirketi haline geldi. Şirketten yapılan açıklamada, Bayer’in düzenleyici kurumlardan alması gereken tüm izinleri tamamladığı belirtildi. Açıklamada, “Şirket adı Bayer olacak. Monsanto adı ortadan kalkacak. Satın alınan ürünlerin marka adları korunacak ve bunlar Bayer portföyünün birer parçası olacak.” denildi. Bayer, bu satın alma için 57 milyar dolarlık geçiş kredisi kullandı.
Alman şirketi, düzenleyici kurumları ikna edebilmek için tohum ve herbisit departmanını Alman ilaç firması BASF’ye satmış ve Monsanto da marka adından feragat etmişti. Monsanto’nun görevi sona erecek olan CEO’su Hugh Grant, “Bugün satış işleminin tamamlanması; üreticileri daha verimli, dünyamız ve tüketiciler için sürdürülebilir çabalar konusunda destekleyen öncü bir tarım şirketinin yaratılması vizyonuna giden yoldan önemli bir kilometre taşını teşkil ediyor.” dedi.
Monsanto’nun kurulu olduğu St. Louis bölgesi, Bayer’in Kuzey Amerika’daki genel merkezi olacak ve bio teknoloji alanındaki araştırmalar için öncü bir merkez olma özelliğini sürdürecek. Bayer’in tahıl üzerinde araştırmalar yapan ekibi Kuzey Carolina’dan ayrılarak Monsanto’nun Chesterfield’daki kampüsüne katılacak. İki şirketin Hindistan’daki iştirakleri Bayer CropScience Ltd. ve Monsanto India Ltd ise şimdilik ayrı ayrı faaliyet göstermeye devam edecek.

Kontrol edin

FAO’nun yeni Genel Direktörü Çinli Qu Dongyu

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Genel Direktörü, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Tarım ve Kırsal …