Ana Sayfa / Röportaj / “Başarının sırrı kaliteli ham madde ve eğitimli çalışanlar”

“Başarının sırrı kaliteli ham madde ve eğitimli çalışanlar”

“Bağımsızlığımızı ve esnekliğimizi sınırlamayacak akıllı ve organik bir büyüme yürütmek istiyoruz. Ürün portföyümüze hizmet eden ve global büyümemize, inovasyon ve rekabetçiliğe ortam hazırlayan güçlü global ortaklığımıza güveniyoruz. Müşterilerimize yetkin ve yerel bir irtibat görevlisi ve mümkün olan en iyi hizmeti sağlamaktan ötürü memnuniyet duyuyoruz.”

mirja_gerlach_munchMirja Gerlach
Münch-Edelstahl GmbH
Mali İşler Müdürü ve Ürün Şefi

Münch-Edelstahl GmbH, tanınmış bir Alman makine ihracatçısı ve Alman firmaların makine üretimi konusundaki şöhreti de bizce malum. Biz de bu firmanın Mali İşler Müdürü ve Ürün Şefi olan Mirja Gerlach ile yem sanayiini ve başarının sırlarını konuştuk. Gerlach firmalarının başarısının altında yatanın öncelikle kaliteli ham madde ve eğitimli personel olduğunu söylüyor. Bu bağlamda teknolojik gelişmeleri yakından takip etmenin önemini vurgulayan Gerlach, mali açıdan kendine yeterliliğin de önemli noktalar olduğunun altını çiziyor.

40 yılı aşan tecrübenizle yem teknolojileri alanında iyi bilinen firmalardan birisiniz. Bize bir miktar firmanızın tarihinden bahseder misiniz?
Şirketin kurucusu Peter Münch, 1970’lerde işe çelik ticareti alanında tek bir firmayla başladı. Bu 1981 yılında bugünün Münch-Edelstahl GmbH’si oldu. O zamandan bu yana Münch-Edelstahl GmbH peletleme teknolojisine verdiği ağırlığı artırdı ve ahşap paletleme alanında patent sahibi.

Firmanın kurucusuna ek olarak kızları Sandra Münch ve Mirja Gerlach olarak biz de bugün yönetimde yer almaktadır. Bir aile şirketi olarak, mali olarak kendi kendine yeten bir yapımız var. Ayrıca, bir taraftan firmanın varlığını devam ettirirken diğer taraftan ekonomik ve siyasi sorunlara hızlı bir şekilde cevap verme kabiliyetine sahibiz.

Üretim tesisleriniz ve faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Almanya’da bulunan merkezimizden, müşterilerimize makine, ana bileşenler, diğer kaliteli aksesuarlar ve yedek parçalardan oluşan geniş bir portföy sunuyoruz. Müşterilerimizin yenilikçi ürünlere ve hizmetlere olan talepleri faaliyetlerimizin temelini oluşturuyor. Düz bir hiyerarşi ve departmanlar arası sıkı işbirliği esneklik, yaratıcılık ve doğaçlama için ciddi anlamda açık kapı bırakıyor ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını zamanında ve tatmin edici bir şekilde karşılamamızı sağlıyor.

Araştırma ve geliştirme faaliyetleri; çevre, enerji ve sürdürülebilirliğin önemli alanlarına odaklanarak öncelikle ürün programının sürekli gelişimine ve bununla beraber uzun vadeli rekabetçilik için temel taşı oluşturmaya odaklanmış durumda.

İnternet sitenize baktığımda, ürünleriniz arasında özel tasarlanmış makinelerin de bulunduğunu fark ettim. Yem sektöründe faaliyet gösteren müşterileriniz için de kişiye özel çözümler sunuyor musunuz?
Evet, bu doğru. Sahipleri tarafından yönetilen bir şirket olarak, holdinglerin ve daha büyük firmaların bir parçası olarak faaliyet gösteren yapılarda genellikle olduğunun aksine gruba özel katı gereklilikler yok. Biz bu sayede müşteri gerekliliklerine çok esnek bir şekilde cevap verme olanağına sahibiz. Proje işimiz temelde teknoloji ve dağıtımla yakın işbirliği içinde mükemmel sonuçlar elde eden müşteriye özel, sipariş üzerine üretilen ürünleri içeriyor. Bu nokta yüksek müşteri memnuniyeti ile vurgulanacaktır.

Konu makineler olduğunda Alman firmalarının Türkiye’deki izleniminin çok olumlu olduğunu söyleyebilirim. Alman firmaların bunu neye borçlu olduğunu düşünüyorsunuz?
Alman makine mühendisliği her zaman yüksek kalite standardıyla ve muazzam uzun ömürlülüğüyle tanınır. Tabi bunun temeli kaliteli ham madde ile beraber çok iyi eğitim görmüş teknisyenler ve geliştiricilerdir. Ve biz, Münch-Edelstahl GmbH olarak çok iyi eğitimli takımımızın her zamanki yüksek Alman kalite standartlarını karşılayan kişiye özel ürünler sunabildiklerini söylemekten gurur duyuyoruz.

Sizi küresel arenada rakiplerinizden farklı kılan özelliğiniz nedir?
Gerekli inovasyon ve yaratıcılık için gerekli kapsamı yaratan düz bir hiyerarşi firmanın iç ve dış gelişmelere karşılık vermesine imkân tanıyor. Bu sayede tüm ürünlerimiz devamlı teknik gelişimlere tabidir. Daha önce de vurgulandığı gibi, Münch-Edelstahl GmbH sahipleri tarafından yönetilen bir aile şirketi. Mali olarak kendine yeterliliğimiz var ve şirketin varlığını devam ettirirken ekonomik ve siyasi sorunlara hızlı bir şekilde cevap verebilecek yeteneğe sahibiz.

90’dan fazla ülkeye ihracat yapıyorsunuz. Ürünlerinizle daha çok hangi bölgeleri hedefliyorsunuz? İlk olarak hangi pazarlara doğru genişlemeyi planlıyorsunuz?
Bağımsızlığımızı ve esnekliğimizi sınırlamayacak akıllı ve organik bir büyüme yürütmek istiyoruz. Ürün portföyümüze hizmet eden ve global büyümemize, inovasyon ve rekabetçiliğe ortam hazırlayan güçlü global ortaklığımıza güveniyoruz. Müşterilerimize yetkin ve yerel bir irtibat görevlisi ve mümkün olan en iyi hizmeti sağlamaktan ötürü memnuniyet duyuyoruz.

Türkiye’de bir temsilciliğiniz var mı? Türk firmalar ve komşu ülkelerdeki şirketler ürünlerinize kolaylıkla ulaşabiliyor mu?
Evet, tabi ki. Ortadoğu/ Batı Asya bölgesiyle güçlü bir işbirliğimiz var. Örneğin, Münch-Edelstahl ana ürünlerinden “diskler ve silindirler” için Oryem Yem Makinalari İmalat A.Ş. ortaklarımızda biri. Tüm ortaklarımız yeni internet sitemize eklenecektir. Oraya göz atabilirsiniz. Makineler ise Türkiye’ye doğrudan Almanya’daki merkezimizden satılmaktadır.

Her sektörün kendine has sorunları vardır. Dünya genelinde hangi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?
Diğer niş sanayiler gibi peletleme teknolojisi de geçerli ekonomik ve çevresel şartlara uyum sağlamak durumunda. Bunun bir örneği tabi ki, peletleme sanayiinde de etkileri olacak olan geri dönüşüm sanayiindeki trendler. Araştırma ve geliştirme departmanımız gelişmeleri değişikliklere adapte olup gereken kararları vermemize imkân tanıyacak şekilde yakından izliyor.

Sanayi 4.0 devrimi iş dünyasında son zamanların moda sözcüklerinden biri olarak ortaya çıkıyor. Bu popüler kavram hakkında ne söylemek istersiniz? Bu kapsamda AR-GE faaliyetlerinizle ilgili bizi bilgilendirir misiniz?
Elbette, yeni gelişim düzeyi 4.0 birçok sanayi için büyük bir adım. Ancak biz şu ana kadar bize değer katmayacağını düşünüyoruz. Esneklik ve tekilliğimizi kısıtlayabilir. Tabi ki buradaki gelişmeleri takip edecek ve gerektiğinde uygun ayarlamaları getireceğiz.

İsabetli öngörülerin başarıya giden yoldaki rolü tartışılmaz. Bunun yem teknolojileri sanayii için de geçerli olduğunda şüphe yok. Bu bağlamda, yem teknolojileri alanında dünyayı gelecekte nelerin beklediğini düşünüyorsunuz?
Yem sanayi de devamlı bir değişime tabi. Müşterilerimizle, yem teknolojileri sektöründeki ilgili gelişmeler ve müşterilerin istekleriyle yakın teması korumak her zaman önemli. Araştırma ve geliştirme departmanımız yem teknolojileri sektöründeki gelişmeleri de yakından izliyor. Böylece gelişmelere zamanında adapte olabiliyor ve karşılık verebiliyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Bize firmamızı ve Münch-Edelstahl GmbH markamızı bu yem sanayiinin çok büyük platformunda detaylı bir şekilde tanıtma imkânı verdiğiniz için sizlere teşekkür ederiz. Sorularınız ve önerileriniz için her zaman hizmetinizdeyiz ve bilgi alışverişi için daima hazırız.

Kontrol edin

Su ürünleri yemi ekstrudeleri için Ar-Ge uygulamaları

Tür uygunluğu ve sürdürülebilirlik için laboratuvar ölçekli deney Dünyanın sürekli artan nüfusu için yeterli protein …