Ana Sayfa / Haberler / Bakanlıktan öneri: Yem üretim teknoloji enstitüsü kurun

Bakanlıktan öneri: Yem üretim teknoloji enstitüsü kurun

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda sektöründe büyük ihtiyaç duyulan Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesini istedi. Bakanlık, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği’ne özgü yeni ürün geliştirmeleri önerisinde bulundu. 

yem-uretim-teknoloji-enstitusu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın düzenlediği 5. Tarımsal Araştırma Danışma Kurulu (TADAK) toplantısından yem üreticilerine öneriler çıktı. Özellikle tarım sektöründe eksikliği hissedilen Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesi istenen toplantıda yem sanayicilerine de önerilerde bulunuldu. Toplantıya katılan meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin üst düzey temsilcilerine öncelik verilmesi gereken Ar-Ge konuları önerildi. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği’ne de şu öneriler yapıldı:
• Yem hammaddelerinin ve kaba yemlerin işlenme ve muhafazasına yönelik çalışmalar yapın. Örneğin mısırda kırık dane oranının azaltılması, toksikasyonun önlenmesi gibi.
• Türkiye’nin yem hammadde ve besin madde profilini içerecek ‘Yem Değerlendirme Sistemi’ni geliştirin.
• Yem teknolojileri konusunda çalışmalar yapın. Öğütme sistemlerinin karşılaştırılması, ısıl işlem uygulamalarının hijyene ve yem maddelerine katkısı gibi.
• Yem üretim teknoloji enstitüsünün kurulması için çalışmalar yapın.
• Türkiye’ye özgü fındık ve yan ürünleri, meyve suyu sanayi yan ürünleri gibi ürünlerin yem sektöründe değerlendirilmesine yönelik çalışmalara ağırlık verin.
• Laboratuvarlar arası analiz farklılıklarını giderecek çalışmalar yapın.
• Alternatif protein kaynaklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapın.

Bir önceki yazımız olan "TMO 2019'da bütün alımlarını lisanslı depolardan yapacak" başlıklı makalemizde "2019'da bütün alımlarını lisanslı depolardan yapacak, feed planet ve İsmail Kemaloğlu" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

idmmaa

 400 milyar dolarlık yem pazarın teknolojisi İDMA’da görücüye çıkıyor

155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin …