Ana Sayfa / Haberler / Bakanlıktan öneri: Yem üretim teknoloji enstitüsü kurun

Bakanlıktan öneri: Yem üretim teknoloji enstitüsü kurun

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda sektöründe büyük ihtiyaç duyulan Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesini istedi. Bakanlık, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği’ne özgü yeni ürün geliştirmeleri önerisinde bulundu. 

yem-uretim-teknoloji-enstitusu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın düzenlediği 5. Tarımsal Araştırma Danışma Kurulu (TADAK) toplantısından yem üreticilerine öneriler çıktı. Özellikle tarım sektöründe eksikliği hissedilen Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesi istenen toplantıda yem sanayicilerine de önerilerde bulunuldu. Toplantıya katılan meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin üst düzey temsilcilerine öncelik verilmesi gereken Ar-Ge konuları önerildi. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği’ne de şu öneriler yapıldı:
• Yem hammaddelerinin ve kaba yemlerin işlenme ve muhafazasına yönelik çalışmalar yapın. Örneğin mısırda kırık dane oranının azaltılması, toksikasyonun önlenmesi gibi.
• Türkiye’nin yem hammadde ve besin madde profilini içerecek ‘Yem Değerlendirme Sistemi’ni geliştirin.
• Yem teknolojileri konusunda çalışmalar yapın. Öğütme sistemlerinin karşılaştırılması, ısıl işlem uygulamalarının hijyene ve yem maddelerine katkısı gibi.
• Yem üretim teknoloji enstitüsünün kurulması için çalışmalar yapın.
• Türkiye’ye özgü fındık ve yan ürünleri, meyve suyu sanayi yan ürünleri gibi ürünlerin yem sektöründe değerlendirilmesine yönelik çalışmalara ağırlık verin.
• Laboratuvarlar arası analiz farklılıklarını giderecek çalışmalar yapın.
• Alternatif protein kaynaklarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapın.

Kontrol edin

Avrupa ve Amerikan yem endüstrileri küresel sorunlarla mücadele için güçlerini birleştiriyor

AFIA ve FEFAC tarafından temsil edilen Amerika ve Avrupa yem endüstrisi sürdürülebilir yem üretimi, yem …