Ana Sayfa / Haberler / Avustralyalı GrainCorp’a 1,8 milyar dolarlık teklif

Avustralyalı GrainCorp’a 1,8 milyar dolarlık teklif

Avustralya’nın en büyük tahıl şirketi GrainCorp, 1,8 milyar dolarlık satın alma teklifini değerlendirdiğini açıkladı. Avustralya’nın doğu kıyılarını vuran kuraklık, şirketin uluslararası tahıl ticaretinden kâr elde etme gücünü zayıflatmıştı.

GRAINCORP

Avustralya’nın en büyük tahıl şirketi GrainCorp, bir grup yerli yatırımcı ve Goldman Sachs Group Inc. tarafından oluşturulan bir konsorsiyumdan 1,8 milyar dolarlık satın alma teklifi geldiğini duyurdu. Avustralya’da iki yıldır devam eden kuraklık sebebiyle bu yıl silolarına gelen tahıl miktarı ciddi şekilde azalan GrainCorp’un hisseleri son iki yılın en düşük seviyesinden işlem görüyor. Ülkenin doğu kıyısındaki kuraklık ve yüksek enerji maliyetleri, GrainCorp’un 2017/18 dönemindeki kârının yüzde 43,7 azalarak 70,5 milyon dolara düşmesine sebep olmuştu. Şirket, yaz hasadının ciddi şekilde düşeceğinin belli olmasından sonra geçtiğimiz ay orta kademe yöneticilerinden 50 kişiyi işten çıkarmıştı.
Ülkenin önde gelen işadamlarından Tony Shepherd ve demiryolu taşımacılığı şirketi Aurizon Holdings Ltd.’nin eski CEO’su Lance Hockridge başkanlığındaki konsorsiyum, GrainCorp hisseleri için 10,42 Avustralya doları fiyat verdi. Bu teklif, GrainCorp hisselerinin son kapanış fiyatının yüzde 43 üzerinde. Şirket, henüz fiyatla ilgili bir görüş bildirmedi ve öz sermaye yatırımcıları ile ilgili daha fazla bilgi istedi. GrainCorp, bundan beş yıl önce ABD merkezli dev tarım şirketi Archer Daniels Midland’dan 2,8 milyar Avustralya doları karşılığında satın alma teklifine sıcak bakmış, ancak tahıl üreticilerinin baskısı sebebiyle Avustralya hükümeti bu satışa izin vermemişti.

Bir önceki yazımız olan "Tarımsal emtia devlerinden dijital devrim hamlesi" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Limagrain_logo

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …