Ana Sayfa / Haberler / Avrupa sığır yemi üretimi kuraklık nedeniyle arttı

Avrupa sığır yemi üretimi kuraklık nedeniyle arttı

Avrupa Yem Üreticileri Federasyonu (FEFAC), 2018-19 sezonu için yıllık raporunu yayınladı. Çalışmada büyükbaş hayvan yemine olan talebin yaşanan kuraklığa bağlı olarak kaba yemlerdeki kıtlıktan sebebiyle %3,4 oranında arttığı yer aldı.

FEFAC’ın Ağustos ayında yayınladığı yıllık rapora göre, AB-28’deki karma yem üretimi, 2018’de %1,8 artarak 163,3 milyon tona ulaştı. Kanatlı hayvan yemi üretiminin %1,7, sığır yeminin ise kuraklık koşullarından dolayı % 3,4 oranında arttığı görüldü. Toplamda domuz yemi üretimi yerinde saydı.
Kanatlı yem üretimindeki artış, büyük ölçüde uygulamasında %5’lik büyüme kaydeden Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Finlandiya’daki kanatlı hayvan üretimindeki gelişmeden kaynaklandı. Almanya gibi bazı ülkelerde yumurta tavuğu yemine olan talep önemli ölçüde düştü (%-4). Fransa’daki, olumlu sonuç (+%1,7), Kuş Gribi kısıtlamaları nedeniyle son iki yıldır keskin bir düşüş yaşayan ördek yemi pazarında toparlanmaya (+%14) bağlı olarak gerçekleşti.
Kuraklık nedeniyle yaşanan kaba yem kıtlığının sığır yemine olan talepte sebep olduğu artış bazı çiftçilerin inekleri erken ayırmaları ve ayrıca süt verimini düşüren ısıl stresin yeme talebi de düşürmesiyle dengelendi. Orta Avrupa ülkelerinde (Macaristan, Polonya, Slovakya, Bulgaristan, Hırvatistan) domuz yemi üretimi %3,5′, aşan bir hacim artışı kaydederken, Kuzey Batı Avrupa ülkelerinin (Hollanda, Fransa, Danimarka) domuz yemi üretiminde ise %2-3 oranında düşüş gözlendi.
Toplam karma yem bakımından Almanya, İspanya ve Fransa, önde gelen üç AB ülkesi olmaya devam ediyor. İspanya sığır ve domuz yemi üretiminde zirveyi tutarken, Fransa ise kanatlı hayvan yemi üreticisi olarak liderliğini sürdürüyor. AB karma yem üretimi, 2017 yılına kıyasla %2.9’luk artışla yaklaşık 1 milyar 85 milyon ton olarak tahmin edilen küresel üretimin %15’ini temsil ediyor.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …