Ana Sayfa / Haberler / Arjantin’den tahıl ihracatına vergi freni

Arjantin’den tahıl ihracatına vergi freni

Dünyanın önde gelen soya, mısır ve buğday ihracatçılarından Arjantin, tahıl ihracatına uyguladığı vergileri artıracağını açıkladı. Vergi hamlesi ülke ekonomisinden gelen kötü sinyallerin arkasından geldi. Latin Amerika ülkesi yüksek enflasyon ve faiz oranları nedeniyle zor günler yaşıyor.

screenshot_2

Arjantin hükümeti ülkenin yaşadığı mali krizi nedeniyle tahıl ihracatına uygulanan vergileri artıracağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Mauricio Marcri televizyonlarda yayımlanan açıklamasında ana ürünlerin dolar başına dört pezo kesileceğini bildirdi. Vergi artırımı kendisinin 2015 yılında iktidara gelişlinde açıkladığı gümrük vergisi karşıtı tedbirlerle çelişkili olarak yorumlanıyor.
Arjantinli çiftçiler soya ürününe dair tahminleri 36 milyon tona kadar düşmesine neden olan kıtlık nedeniyle zaten zor bir yıl geçiyordu. Ülke yüksek enflasyon, faiz oranları ve devalüasyon nedeniyle ekonomik anlamda zor bir dönemden geçiyor. Arjantin soya ve mısır ihracatında üçüncü buğday ihracatında ise yedinci ülke konumunda bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan "Rusya'daki kolza verimi kuraklık nedeniyle yüzde 21 düştü" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Limagrain_logo

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …