Ana Sayfa / Özel Dosya / Alternatif proteinler: Besleyici ve Sürdürülebilir Yem olarak Böcekler

Alternatif proteinler: Besleyici ve Sürdürülebilir Yem olarak Böcekler

Böcekler organik kalıntılardan besinleri geri kazanarak bunları besin değeri zincirine geri getirebilir. Bu şekilde döngüsel ekonomiye katkıda bulunurlar. Artık bu sürdürülebilir çözüm uygulanabilir olmaktan öte geniş çaplı olarak çok etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir.

alternatif-proteinler2

Mariana Nieto de León
Ürün Müdür Yardımcısı
Bühler Böcek Teknolojisi Çözümleri

Takvimler 2050 yılını gösterdiğinde dünya üzerinde dokuz milyar insanın yaşıyor olacağı beklenmektedir. Bu kadar insanı beslemek için bir yıl içinde 250 milyon ton ek proteine ihtiyacımız olacaktır – bugünkü rakamlara göre bu yüzde elli oranında bir artışı ifade etmektedir. Artan dünya nüfusuna protein sağlamak yeni ve yenilikçi yaklaşımlar gerektirmektedir çünkü var olan kaynaklar aşırı kullanılmaktadır ve bunları genişletmek çevre için bir problem teşkil etmektedir.

Bu nüfus problemine ek olarak ürettiğimiz gıdaları çok etkili olarak kullandığımız da bir gerçektir. İnsan tüketimi için üretilen gıdaların neredeyse üçte biri kaybolmakta ve israf olmaktadır. Yani, neredeyse 1,3 milyar ton gıda masalarımıza ulaşmamaktadır. Bu sadece değerli besin kaynaklarının kaybolması anlamına gelmemektedir. Ayrıca atık için de bir sorundur. Çok sayıda bölgede atıkları için öncelikli olarak sunulan getirilen çözüm yakma veya toprağı doldurmadır ki bu çözümler de kendine özgü sorunları beraberine getirmektedir. İş organik atıklarla daha iyi başa çıkmaya geldiğinde yeni ve etkili teknolojiler bulmak için devam eden bir araştırma var olmaktadır.

Böcekler bu iki problemi çözmede eşsiz bir fırsat sunmaktadır: Protein tedariki ve organik atık imhası. Protein açısından zengindirler, üretimleri için çok az enerji ve su gerekir ve yetiştirmek için de fazla alana ihtiyaç duyulmaz. Az kullanılan gıda akışı ile beslenirler ve çok sayıda hayvanın beslenme programlarının bir parçasıdırlar. Aynı zamanda mükemmel geri dönüştürücülerdir, gerektiğinde kaybedilen besinlerin yüzde yetmişe kadarını telafi edebilir ve onları besin değeri zincirine geri kazandırırlar ve üremek için verimli topraklara ihtiyaç duymadıkları için hemen hemen her yerde üretilebilirler.

Uzun yıllardır Bühler hayvan yemi için böcek proteini kullanmanın yollarını aramakta ve fırsatlarını araştırmaktadır. Bu çalışma çerçevesinde Bühler, bu genç sanayinin endüstriyel ölçekte özel süreç teknolojilerine ihtiyaç duyduğunu açıkça görmüştür. 2015 yılında Bühler’in Teknoloji Şefi Ian Roberts, Hollanda merkezli böcek üretiminde öncü Protix şirketinin kurucusu Kees Aarts ile ilk defa buluştu. 2017’in başına gelindiğinde ortak bir girişim olan Bühler Böcek Teknoloji Çözümleri (BITS) kuruldu. Bu girişim Protix’in böcek beslemede ve süreçler noktasındaki biyolojik ve genetik bilgi birikimi ile Bühler’in küresel müşteri erişimi, yetkin mühendislik kaynakları ve proje yönetimindeki deneyimi buluşturdu. Bu sinerji, ortak girişimin artık büyük ölçekte kapsamlı çözümler sağlayabilmesini mümkün kılmaktadır. Modüler ve otomatik sistemler, organik kalıntıların hayvan yemi uygulamaları için protein ve lipitler gibi yüksek kaliteli ürünlere ve ayrıca tarım ve bahçecilik kullanımına uygun gübre olarak endüstriyel ölçekte dönüştürülmesini sağlamaktadır. Bir teknoloji sağlayıcısı olarak BITS müşterilerinin endüstriyel böcek üretimini uygun bir şekilde yapmasına yardımcı olmaktadır.

Böcek tesisleri üç ana bölümden oluşmaktadır:
1. Organik kalıntıların larva için güvenli ve besleyici bir gıdaya dönüştürüldüğü Hammadde Hazırlama,
2. Larvaların yetiştirildiği Yetiştirme
3. Larvaların nihai ürüne dönüştürüldüğü İşleme,

Arcluster, böcek yem piyasasının 2022 yılına kadar 1 milyar ABD dolarına ulaşacağını tahmin etmektedir. Geçen yıl böcek yetiştirme sektörüne 200 milyon ABD dolarından fazla yatırım yapıldı. Artan et tüketimi, protein kaynaklarının artan maliyetleri, potansiyel sağlık ve büyüme faydaları ve sürdürülebilirliğe daha fazla odaklanma, böcek bazlı ürünlerin genişlemesi için güçlü göstergelerdir. ArcCluster’a göre, 2022 yılına kadar pazar bir milyar ABD doları olacağı tahmin edilmektedir. 2050 yılına gelindiğinde böceklerin, ihtiyaç duyulacak ek proteinin yüzde 15’ini sağlayabileceği tahmin edilmektedir.

Kısa vadede en büyük potansiyelin hayvan yemi sektörüne ait olduğu görünüyor. Artık temel proteinlerin üçte ikisi hayvan yemine gidiyor ve sadece üçte birisi tabaklarımızda oluyor. Çok sayıda potansiyel müşteri, şirkete başvurmuş durumda. Protein unu ve böceklerden üretilebilen lipidler ile ilgilenmekte veya organik yan ürünlerinin daha iyi kullanmanın yolunu aramaktadırlar.

Siyah asker sinek larvaları, çok çeşitli organik atıklarda yetiştirilebilir. Bu kalıntıların bazı örnekleri arasında, diğerlerinin yanı sıra bira atığı tahıllar, damıtılmış tahıllar, buğday / pirinç kepeği, ekmek kalıntıları, meyve ve sebze atıkları, mandıra kalıntıları, süpermarket veya mutfak atıkları bulunmaktadır. Larvalar daha sonra hayvan yemi için yüksek değerli bir besin kaynağı haline gelmektedir.

Yem maddelerini böceklerle değiştirmek sürdürülebilir olmasının yanı sıra aynı zamanda daha verimlidir. Deneme ve çalışmalar böceklerin fonksiyonel yararlarını göstermektedir. Bunlar arasında hızlı büyüme ve bazı çiftlik hayvanı türlerinde daha az hastalık yer almaktadır. Protein unu, örneğin, dünyadaki en hızlı büyüyen tarım kesimi olan su ürünleri yetiştiriciliğinde çok iyi bir protein kaynağıdır. Çok lezzetli ve sindirilebilirliğe sahip dengeli bir aminoasit profiline sahiptir. Aynı zamanda evcil hayvan gıda pazarı böcek proteini için büyük fırsatlar sunuyor. Böcek lipitlerinde, kolay sindirilebilir enerji sağlayan ve antimikrobiyal aktiviteye sahip olan bir yağ asidi olan laurik asit yüksektir. Bu nedenle genç hayvanlar için yem formülasyonlarında kullanımı yaygındır. Larvaların işlenmesinin doğal yan ürünlerinden oluşan böcek gübresi, zaman içerisinde yavaş bir şekilde besini salgılarken kitin de bitkinin büyüme hızını artıran ve dolayısıyla toprağımızın sağlıklı kalmasına katkıda bulunabilecek fonksiyonel bir bileşendir.

Bühler Böcek Teknoloji Çözümleri şu anda dünyanın en büyük endüstriyel böcek işleme tesisini inşa ederken, bir ortaklar ağı ve tam işlevli bir tedarik zinciri kurmaktadır. Çin, İsviçre ve Hollanda’daki mühendislik ekipleri tesiste tam hızda çalışmaktadır. Otomasyon ekipleri, Bühler’in son teknoloji ürünü sistemlerine dayanan tamamen yeni kontrol sistemleri oluşturmaktadır. Böcek işleme endüstrisindeki bir öncü olarak Bühler teknoloji ve üretim yöntemleri bakımından standartların tanımlanması sürecine aktif olarak katılmayı hedeflemesinin yanı sıra üretim, gıda ve yem güvenliğinde ileriye gitmeyi hedeflemektedir.

Kontrol edin

YEM GÜVENLİĞİ

Güvenli hayvan yemi hayvanların sağlığı, çevre ve hayvansal gıda güvenliği için önemlidir. Hayvan yemi güvenliği …