Ana Sayfa / Röportaj / ALAPALA, CPM’le yem teknolojilerinde liderliğe oynuyor

ALAPALA, CPM’le yem teknolojilerinde liderliğe oynuyor

Ali Cem Dağlı: “62 yıldır sektörde hizmet veren Alapala, anahtar teslimi un, mısır, pirinç değirmenleri, yem fabrikaları, silo ile depolama sistemleri ve çelik konstrüksiyon değirmen binalarını kurarak alanında global düzeyde hizmet veriyor. Üretimimizin yüzde 95’ini ihraç ederek Türkiye’nin en büyük ihracatçılarından biri haline gelen Alapala Grubu olarak yem fabrikası makineleri bölümümüz için ALAPALA FEEDTECH markamızı oluşturduk.”

cemcpmAlapala, değirmencilik makinelerindeki başarılı konumunu yem makinelerine de taşımaya karar verdi. Yurt içi ve yurt dışı anahtar teslim yem fabrikası projeleri gerçekleştiren Alapala’nın dört kıtada 95’in üzerinde ülkede çok sayıda referansı bulunuyor.

Alapala Makina, yem makinelerinde uzmanlaşma yolundaki ilk adımı Amerika merkezli CPM’in (California Pellet Mill Company) temsilciliğini alarak attı. Firmayla ilgili görüşlerini aldığımız Alapala Yem Makineleri Satış Müdürü Ali Cem Dağlı, üretiminin yüzde 95’ini ihraç eden Alapala’nın Türkiye’nin en büyük ihracatçılarından birisi olduğunu söyledi. Hedeflerinin CPM ile birlikte yüksek kalitede sağlam üretim ve hizmet anlayışını benimseyen, ileri teknoloji makineleri güvenle pazara sunan, sektöründe lider bir dünya markası haline gelmek olduğunu belirten Alapala Yem Makineleri Satış Müdürü Ali Cem Dağlı ile sektöre kazandırdıkları yenilikleri, pazardaki mevcut durumlarını ve gelecekle ilgili hedeflerini konuştuk.

Sayın Dağlı, öncelikle bize CPM firması hakkında biraz bilgi verir misiniz? CPM kimdir, neler yapar? Yem teknolojileri alanındaki başarısı ve tecrübesi hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Kuruluşu 1883 yılına dayanan Amerika merkezli CPM’in (California Pellet Mill Company) 3 binin üzerinde çalışanı var. Dünyada özellikle hayvan yemi üretiminin kalbi sayılan pelet presi makinelerinin mucidi olan ve 4 ayrı şirketi içinde barındıran grubun Hollanda’da bulunan Avrupa merkezi CPM Europe; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinden sorumlu. Her kıtada yerel servis istasyonlarıyla hizmet veren grubun, hayvan yemi üretim makinelerinden özellikle pelet presi, termal tavlama ve kondisyoner sistemleri, flake değirmeni ve çekiçli değirmeni gerek teknolojik üstünlükleri, gerekse uzun ömürleri ve az bakım gerektiren yapıları nedeniyle tüm dünyada ilk sırada tercih ediliyor.

CPM’in ürettiği teknolojik çözümlerden biraz bahseder misiniz? CPM müşterilerine anahtar teslim çözümler sunuyor mu? Ayrıca CPM’in özellikle uzmanlık alanı diyebileceğiniz, tamamen kendi üretimi olan teknolojik çözümler neler?
CPM pelet presi öncesi tavlama, pelet presi, pelet üniteleri, çekiçli değirmen ve valsli değirmen konularında dünyanın en çok makine satışı gerçekleştiren firmasıdır. CPM anahtar teslim çözümler sunan bir firma değil, sadece tek makine ya da sistem satıyor. Anahtar teslim projeyi Alapala yapıyor. Alapala’nın yurt içi ve yurt dışı anahtar teslim yem fabrikası projelerinde de CPM’in imal ettiği makinalar kullanılabilecek. Elektronik kontrol sistemleri CPM’den geliyor. Alapala’nın otomasyon birimi ise sistemi projeye entegre ediyor.

CPM’in yem teknolojileri alanında 80 yılı aşan bir geçmişi var. Bu süreçte sektöre kazandırdığı yenilikler, geliştirdiği farklı ve inovatif çözümler hakkında neler söyleyebilirsiniz?
CPM’in öğütme ve peletleme teknolojileri alanında 133 yıllık bir geçmişi var. CPM’in ürettiği makineler güçlü, yüksek kapasiteli, az enerji harcayan ve uzun ömürlü makineler. Türkiye’de 40 yıldır çalışan pelet presleri var. Dünyada ikinci el makine talebinde ilk tercih edilen marka olan CPM’in makinelerinde çalışırken vibrasyon yok denecek kadar az, sessiz. Pelet presleri çalışırken öyle sessiz ki, çalışıp çalışmadığını anlayamıyorsunuz. Son teknoloji elektronik sistemlerle mekaniği desteklendiği için her şey kontrolünüz altında ve güvende. 1980’lerde ürün yelpazesini genişleterek Roskamp Champion markası altında valsli değirmen ve çekiçli değirmen üretimine başlamış. 2002 yılında da yem makineleri otomasyon devi ve dozaj sistemleri uzmanı Beta Raven holding bünyesine katılmış.

CPM’in gerek Türkiye gerekse dünya yem endüstrisindeki rolü, yeri ve piyasasındaki pazar payı hakkında bilgi verir misiniz? CPM 80 yılı aşkın sürede kaç ülkeye ulaştı, kaç ülkede teknolojileri bulunuyor?
CPM peletleme teknolojisinin lideridir. Rakiplerle karşılaştırıldığında, rakipler anahtar teslim yem fabrikası projelerine odaklanmış iken, CPM peletleme öncesi tavlama, peletleme, öğütme proseslerine odaklanmıştır. Tüm CPM mühendisleri bu proseslerin daha iyi olması için çalışırlar ve bu konularda sahip oldukları bilgi ve deneyimler tüm rakiplerinin üstündedir. Teknolojiyi CPM yaratır. Orta Doğu, Avrupa, Afrika CPM Europe’in satış ve pazarlama bölgeleridir. CPM Asya ve CPM Amerika da kendi bölgelerinde satış ve pazarlama yapmaktadır. Tüm dünyada temsilcilikler, irtibat ofisleri ve servis ağı ile yer almaktadır. En çok satış yapılan ülkeler, Rusya, Suudi Arabistan, Fransa, Cezayir, Mısır, Ukrayna ve İngiltere’dir. Yerel olarak Hollanda da yoğun satış yapılan bir pazardır.

CPM’i dünyadaki diğer rakiplerinden farklı kılan yenilikleri ve üstünlükleri nelerdir? Bir yem üreticisi, teknolojisini yenilemek ya da yeni bir fabrika kurmak için CPM’i tercih ettiğinde ne gibi avantajlar ve artılar elde edecektir? Kısacası müşterilerinize neler vaat ediyorsunuz?
CPM şanzımanlı pelet presleri üretir. Dünyanın en sağlam, en yüksek kapasiteli, az bakım gerektiren ve güçlü pelet presleridir. Kayış-kasnaklı pelet presleri ile karşılaştırıldığında yüzde 10-12 kadar daha az enerji harcar. Rakipler CPM’in şanzımanlı pelet preslerini kopyalamaya çalışıyorlar ama bir şeyi göz ardı ediyorlar; O da CPM’in bu konudaki 60 yıldan fazla deneyimi, yatırımı ve bilgisi. CPM marka bir makine almak demek, 40 yıldan fazla bir yatırım yapmak demek. Şu an tüm dünyada sayamayacağımız kadar ve 40 yılı aşkın süredir faaliyette olan makinelerimiz var.

Türkiye’deki yapılanmanız hakkında da biraz bilgi verir misiniz? Alapala ne zamandan beri CPM’i Türkiye’de temsil ediyor? Alapala ve CPM olarak Türkiye’deki hizmet tarzınız, pazardaki mevcut durumunuz ve gelecekle ilgili hedefleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Değirmencilik makinelerindeki başarılı konumunu yem makinelerine de taşımaya karar veren Alapala, bu stratejinin ilk adımını bu alanda lider firma olan CPM (California Pellet Mill Cooperation) Europe ile Şubat 2016’da temsilcilik anlaşması imzalayarak gerçekleştirdi. Alapala, CPM Türkiye yetkili satıcısı oldu. CPM’in imal ettiği yem makineleri, bioyakıt ve geri dönüşüm sistemleri ile makineleri Türkiye’de Alapala tarafından satılıyor, servis hizmeti ve yedek parça desteği de Alapala tarafından veriliyor. Bunun yanı sıra Alapala’nın yurt içi ve yurt dışı anahtar teslim yem fabrikası projelerinde de CPM’in imal ettiği makineler kullanılabilecek.

1954 yılında kurulan Alapala, anahtar teslimi un değirmenleri, mısır değirmenleri, pirinç değirmenleri, yem fabrikaları, silo ve depolama sistemleri ve çelik konstrüksiyon değirmen binalarını kurarak alanında global düzeyde hizmet vermektedir. Üretiminin yüzde 95’ini ihraç eden ve Türkiye’nin en büyük ihracatçılarından birisi olan Alapala, istenilen kapasitede anahtar teslimi tesisler kurmaktadır ve dört kıtada 95’ in üzerinde ülkede çok sayıda referansı bulunmaktadır. Misyonumuz, CPM ile Türkiye yem pazarı başta olmak üzere komple tesis, makine satış, yenileme ve kapasite artırımı yapmak, bunu yaparken de müşteri beklentilerini tam olarak karşılayan, az enerji harcayan, teknolojik ürünler ve hizmetler sunmak. Vizyonumuz ise yem makineleri sektöründe yüksek müşteri memnuniyeti ile çözüm odaklı, en iyi olmak için sürdürülebilir ve ulaşılabilir hedefleri olan, yüksek kalitede sağlam üretim ve hizmet anlayışını benimseyen, ileri teknoloji makineleri güvenle pazara sunan, sektöründe lider bir dünya markası olmaktır.

Biraz da son geliştirdiğiniz yeniliklerden ve bu yeniliklerin endüstriye sağladığı artılardan, kazanımlardan bahseder misiniz? Önümüzdeki süreçte yem üreticileriyle buluşturmak istediğiniz yeni teknolojiler neler?
CPM ile özellikle flake değirmenleri kurma konusunda işbirliğine girdik. CPM bu alanda dünyanın en iyi ve kaliteli flake değirmen makinelerini üretmektedir. Flake, mısır, arpa ya da buğdayın bir buhar tavlama hücresinde 100-110 derecelerde pişirilip, valsli değirmenden geçirilip, kurutma ve soğutma işlemine tabi tutulmasıdır. Özellikle mısır flake zor ve teknolojik bir prosestir ve flake kalınlıkları 0.5 mm’den 2 mm’ye kadar olabilmektedir. Amerika’da yüzde 85 oranında kullanılan bir sistemdir. Amacı, mısırın içindeki nişastayı jelatinize edip, yani şeker haline getirmek, mısırı incelterek ruminantın tam bir sindirim yapmasını sağlamaktır. Beslemede süt verimini yüzde 10-12 oranında arttırdığı, sindirimi de yüzde 10 oranında arttırdığı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda bağırsakta çözünemeyen by-pass proteinlerinin de çözünmesine yardımcı olmaktadır. CPM, pelet preslerinde dünyada tescil edilmiş bir sistem kullanıyor: Uzaktan Kumandalı Doğrusal Rulo Ayar Sistemi. (Lineator Remote Roll Adjustment System) Bu sistemin en büyük özelliği pelet presini durdurmadan ve operatör hatalarına maruz kalmadan rulo ve disk yaklaştırmasını elektronik olarak yapmak. Sistem, elektronik olarak rulo hızlarını kontrol ediyor. Eğer rulo hızlarında bir azalma ya da patinaj var ise lineatör devreye giriyor ve elektronik olarak mesafeyi ölçerek ruloları disk yüzeyine yaklaştırıyor ya da uzaklaştırıyor. Böylece pelet presinin aşırı amper dalgalanmaları, blokaj, kapasitenin düşmesi, disk ve ruloların kısa zamanda aşınma problemi ortadan kalkıyor. Özellikle günde 24 saat çalışan fabrikalar için mükemmel bir sistem. CPM birkaç yıl önce şanzıman sisteminde de teknolojik bir geliştirme yapmış. Bu sayede eskiye oranla CPM pelet preslerinde yüzde 7 kadar bir enerji artışı sağlanmış. Kondisyoner (buhar ile tavlama) sistemlerinde yapılan teknolojik geliştirmeler ile malın kondisyoner içinde kalma süresi uzatılmış. Çekiçli değirmenlerde değişik hammaddelerin istenilen kapasite ve partikül iriliğinde öğütülmesi için çok opsiyonlu devir seçeneği sunulmuş. Patentli öğütme cebi, damla (tear drop) şeklindeki öğütme hücresi profili, özel sertleştirilmiş ve tungsten kaplı çekiçler, en kısa çekiç-elek arası uzaklığı gibi özellikler CPM’in teknolojik yenilikleri ve dünyanın en iyi dizaynlarıdır.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Alapala Grubu olarak yem fabrikası makineleri bölümümüz için ALAPALA FEEDTECH markamızı oluşturduk. Çorum’daki tesisimizi büyüterek alanımızı 3 katına çıkarttık. CNC tezgâhlarımız ve özel tasarlanmış robotlarımız ile hem imalatımızı hızlandıracak hem de kusursuz bir imalat gerçekleştireceğiz. Yurt dışında da anahtar teslim yem fabrikaları projelerinde, tıpkı değirmen sektöründe olduğumuz gibi birkaç yıl içinde iyi bir pazar payı yakalayacağız.

Bir önceki yazımız olan "Yem üretiminde yüksek kapasite, esneklik ve verim" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

hermanns

“Açık piyasa şartları Almanya’daki kıtlığın üstesinden gelmemizi sağlıyor”

Kıtlık Alman çiftçileri, özellikle de Doğu bölgesindekileri oldukça kötü vurdu. Alman çiftçiler temel yemlerin bulunmamasının …