Ana Sayfa / Haberler / AFIA “NAFTA 2.0” anlaşmasını memnuniyetle karşıladı

AFIA “NAFTA 2.0” anlaşmasını memnuniyetle karşıladı

Amerikan Yem Endüstrisi Birliği (AFIA), NAFTA’nın yerine geçecek olan yeni anlaşmayı (USMCA) memnuniyetle karşıladığını açıkladı. AFIA’nın Başkanı ve CEO’su olan Joel G. Newman konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD yönetimine teşekkür ederken, müzakereler boyunca ‘zarar vermeyin’ sloganları attıklarını söyledi. 

afia

Amerikan Yem Endüstrisi Birliği (AFIA); Beyaz Saray ve ABD Ticaret Temsilcisi Ofisi’nin Kuzey Amerika’daki endüstrilerin yararına olacak olan üçlü ticaret anlaşmasına ulaşılması için ortaya koyduğu yoğun çaba ve gayretler hakkında açıklamada bulundu. ABD, Kanada ve Meksika arasında imzalanan yeni anlaşma (USMCA), önceki Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) üzerine koyarak geliştirecek, üç ticaret ortağı arasında daha fazla pazar erişimi, düzenleyici şeffaflık ve hesap verebilirlik sağlayacak.
AFIA’nın Başkanı ve CEO’su olan Joel G. Newman konuyla ilgili şunları söyledi: “Amerikan yem sanayii, geçen yıl yönetimin Kanada ve Meksika ile NAFTA hakkındaki müzakerelerinin bir kırılma noktasına doğru gittiği birçok anda ‘zarar vermeyin’ diye sloganlar attı. Yönetimin tarım sektöründen gelen ihtiyaçlara ve endişelere kulak vermesinin ve Amerikan endüstrilerinin son yirmi yıldır Kanada ve Meksika ile inşa ettiği ilerlemeyi maksimize ettiği ve güçlendirdiği anlaşmayı imzalamasının ardından endüstri nihayet derin bir oh çekebilir.”
“USMCA sadece ABD’nin ihracatının güçlü kalmasını sağlamayacak aynı zamanda yoğun küresel rekabette de öne çıkmasını beraberinde getirecek. Anlaşma bunu ticari ortaklar arasında bir taraftan günümüzün endüstrilerinin yarının tüketicilerinin ihtiyaçlarına cevap vermesine yardım etmeye devam eden bilimi ve inovasyonu ödüllendirirken diğer taraftan da şeffaflığı artıran ve çığır açan hükümlere sahip yeni bir ticaret anlaşmaları dönemini başlatarak yapıyor.”
“Yönetime ve müzakerecilere Kuzey Amerika’nın tamamındaki tüm endüstrilere fayda sağlayacak olan sağlam bir anlaşmaya ulaştıkları için teşekkür ederiz.”
AFIA geçtiğimiz yıl boyunca koalisyonlarla gümrüksüz pazar erişimini devam ettirecek; sağlık ve bitki sağlığı sorunlarına eğilecek; bilime dayanan mevzuatı ve düzenleyici işbirliğini uygulayacak ve Kanada’nın adil olmayan yen tescili gerekliliklerine hitap edecek şekilde yeniden müzakere edilecek bir NAFTA için teşvik edici çalışmalar yaptı. 1993 yılından bu yana 669 milyon dolardan 3,1 milyar dolara ulaşan Amerikan yem sanayii, NAFTA’nın hayata geçişinden bu yana Kanada ve Meksika ile yem malzemelerinin ve yemin ithalatına üç kattan daha fazla izin veren cari serbest ticaret erişimine dayanıyor.

Kontrol edin

fao

FAO’nun yeni Genel Direktörü Çinli Qu Dongyu

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Genel Direktörü, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Tarım ve Kırsal …