Ana Sayfa / Haberler / ABD’li Soya Üreticileri Ticaret Savaşından Endişeli

ABD’li Soya Üreticileri Ticaret Savaşından Endişeli

ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliği Amerikalı soya üreticilerini endişelendirdi. Geçen yıl Çin’e 33 milyon tona yakın soya fasulyesi ihraç eden ABD’li üreticiler Çin’in yüzde 25’lik vergi koymasının kendileri üzerinde yıkıcı bir etki oluşturacağını belirtti.

usa_soybeanAmerikan Soya Fasulyesi Birliği, yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump’ı ABD ile olan Çin ticaret anlaşmazlığını ABD’nin soya üreticilerinin çıkarlarına zarar vererek değil “yapıcı bir şekilde” çözmeye çağırdı. ABD ile artan ticaret gerilimi nedeniyle Çin’in yeni açıklanan karşı önlemleri kapsamında Amerikan soya fasulyesi için getirilen yüzde 25’lik tarife üzerine açıklamalarda bulunan Amerikan Soya Fasulyesi Birliği Başkanı John Heisdorffer, Trump yönetiminin harekete geçmesi durumunda, bu zararı tersine çevirmek için hala zamanın olduğunu söyledi.
Birliğin Başkanı ve Iowa’lı bir çiftçi John Heisdorffer yaptığı açıklamada, Başkan Trump’ı Çinlilere karşı yapıcı bir tavır almaya ve soya çiftçileri için olumlu bir sonuç elde etmeye çağırdı. Heisdorffer, “Trump yönetiminin dış pazarlarda engel oluşturmadan, rekabet gücünü artırarak ticaret açığımızı azaltmanın yollarını bulması gerekir.” dedi. Heisdorffer ayrıca Çin’in soya fasulyesi üzerine yüzde 25’lik bir tarife koymasının Amerika’daki her soya çiftçisi üzerinde yıkıcı bir etki doğuracağını söyledi.
ABD 2017 yılında Çin’e 32.85 milyon ton soya fasulyesi ihraç etti. Bu rakam ABD’nin toplam soya fasulyesi ihracatının %62’sini oluştururken, Çin’in toplam soya ithalatının da % 34.39’ünü oluşturuyor. Dolayısıyla sağlıklı Çin-ABD ekonomik ilişkileri her iki ülkenin de çıkarına bir durum yaratıyor. Bunun en iyi kanıtı da 1979’da diplomatik ilişkiler kurulduğundan buyana iki ülke arasındaki ticaretin 230 kattan fazla artarak 2017 yılında 580 milyar dolara yükselmiş olması.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …