Ana Sayfa / Haberler / ABD’den Tunus yem sektörünü geliştirme hamlesi

ABD’den Tunus yem sektörünü geliştirme hamlesi

ABD Tahıl Konseyi Tunus yem endüstrisi için bir eğitim programı planlıyor. Üç yıl sürecek şekilde planlanan eğitim programı şimdiden 1,3 milyon dolarlık fonu garantilemiş durumda.

usa_tunisiABD Tahıl Konseyi (USGC) Tunus ve komşu bölgelerde yem endüstrisini geliştirmek ve ithalatı artırmayı amaçlayan bir eğitim programı için çalışmalara başladı. USGC global stratejileri müdürü Kurt Shultz ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 600 bin dolarlık fonla planladığı 18 aylık projeden doğan eğitim programının Tunus’taki yem üretimine odaklanacağını söyledi.
Ancak FeedNavigator’de yayınlanan habere göre, ticaret organizasyonu ABD Tarım Bakanlığı’ndan (USDA) 1,3 milyon dolarlık fon alarak hem bölgesel olarak kapsamını genişletti hem de süresi üç yıla uzamış oldu.
Tunus’taki program ülkenin yem endüstrisi mensuplarından 10-12 kişiye eğitim sağlayacak. “Onları da eğitimci yapacağız.” diyen Shultz, böylece programın kapsamını genişleyeceğini belirtti. Shultz, “Bu grubu daha geniş bir eğitimci grubu olarak kullanmak yoluyla bölgesel yem endüstrisiyle çalışmayı umut ediyoruz.” dedi.
Bu fikrin uzun zamandır uygulamada olduğunu ve 25 yıldır bölgedeki değirmencilerle farklı sıfatlarla çalıştıklarını dile getiren Shultz, “Söz konusu hibe Tunus’ta spesifik bir şey yapmayı mümkün hâle getirdi. Böylece fikir oradaki ofisimizle nasıl bağ oluşturabiliriz.” düşüncesine dönüştü“ ifadelerini kullandı.
Tunus, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yem sektörünün ilgi çektiğine işaret eden ABD’li yetkili bu bölgelerde yem maliyetlerinin yüksek olduğunun altını çizdi.
Ayrıca giderlerinin bir kısmının ithal yemlik tahıllardan kaynaklandığını ancak birçok gider kaleminin ise yem öğütme ile ilgili olduğunu söyledi.
Stateji müdürü, söz konusu eğitim programının yem üretiminde verimliliği artırmayı ve entegrasyonu hedeflediğini kayderken, “Bu, sorunlara çözüm getirmeyi hedeflemek ve performansın artırılabileceği bölgeleri vurgulamak anlamına gelmekteydi.” ifadelerini kullandı.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …