Ana Sayfa / Haberler / ABD Mısır Raporu: Mısır ithalatı artacak

ABD Mısır Raporu: Mısır ithalatı artacak

USDA yetkililerinin hazırladığı rapora göre, Mısır’ın mısır ithalatı 2017/18 sezonunda 9,5 milyon tona ulaşacak. 2018/19 sezonunda ise pirinç üretiminin 3,3 milyon ton, ekiminin de 558.000 bin hektar düşeceği öngörülüyor.

usda_cornreportABD Tarım Bakanlığı (USDA) Dış Tarım Servisi Dairesi tarım uzmanı Ahmed Wally ve ataşesi Mariano Beillard Mısır’daki yem piyasası hakkında bir rapor yayınladı. Rapora göre, 2017/18 tahminlerine göre Mısır’a yapılacak olan mısır ihracatının yüzde 1 oranında artarak 9,5 milyon tona ulaşması bekleniyor. Kanatlı hayvan, kırmızı et ve süt ürünleri dâhil olmak üzere hayvansal proteinlerin tüketiminde yaşanan düşüşe bağlı olarak 2017/18 sezonunda ithalatta düşüş bekleniyor. Rapor, bu durumda 2016 yılının sonunda ülkenin dalgalı kur rejimine geçişinin ve devalüasyonun de etkisi olduğunu kaydediyor.
Rapor esnek kur uygulamasının hayata geçişinden bu yana Mısır poundunun ABD doları karşısında yüzde 60 oranında değer kaybettiğine işaret edilen raporda “Mısırlı gıda ve tarım ürünleri ithalatçıları açısında maliyetler ikiye katlandı.” değerlendirmesine yer verildi. Raporda aynı zamanda son zamanlarda enflasyonda yaşanan düşüşün yerli üreticinin alım gücüne olumlu yansıyacağı ve bunun da ithalata güç katacağı belirtildi. İthalata olan yönelimin ABD ürünlerine olumlu yansımayacağı öngörüsünü paylaşan yazarlar bunu Amerikan mısırının kalite ve fiyat açısından tatmin edici bulunmamasından kaynaklandığını dile getirdi.
Rapora göre 2018/19 sezonun mısır stokları 2,36 milyon ton olacak. 2017/18 sezonunda stoklar yerel üretime ve tüketimdeki düşüşe bağlı olarak başlangıç durumuna göre %20,2’lik bir artış kaydetmişti. Raporda 2018/19 sezonunda Mısır’daki buğday üretiminin artacağı ve ithalatın ise 12,5 milyon olacağı tahmini yer alıyor. Aynı çalışmaya göre bu sezon için pirinç üretimi 3.3 milyon ton ve ekim alanları da 558.000 hektar düşecek.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …