Ana Sayfa / Haberler / “300 koyun projesi” yem sektörünü canlandıracak

“300 koyun projesi” yem sektörünü canlandıracak

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce (TİGEM) sözleşme imzalanacak yetiştiricilere satılacak 300 başa kadar küçükbaş hayvan için başvurular başladı. Projenin yem sektöründe büyük canlanmaya yol açacağı belirtiliyor.

300koyun

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın açıkladığı “300 koyun artı asgari ücret” projesine başvurular başladı. Projenin devreye girmesiyle yem sektöründe büyük canlılık yaşanacağı belirtiliyor. Özellikle ekilmeyen arazilerin değerlendirilmesiyle kaba yem ihtiyacının büyük oranda karşılanacağı ifade ediliyor.
Sözleşmeli üretim modeliyle köylerde, atıl kalan mera alanlarını üretime kazandırmak, koyun barınaklarının tam kapasite kullanımını sağlamak, ülkede koyun varlığını artırmak, kırsalda koyunculuk yapan insanları sosyal güvenceye kavuşturmak amaçlandı. Ayrıca küçükbaş hayvancılığın geliştirilerek kırmızı et üretiminin artırılması hedefleniyor.
TİGEM, proje kapsamında Ziraat Bankası aracılığıyla sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacak. Kurumca, bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verilecek. Doğacak kuzuların alımı garanti edilecek ve taban alım fiyatı önceden belirlenecek. Üretici başına 300 başa kadar küçükbaş hayvanın verileceği projeyle 500 bin baş anaç küçükbaş hayvan temin edilmesi planlanıyor. Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken; “Üretim yapacağı yerin mera alanı, kaba yem üretebilirliği, hayvan varlığı, cinsiyet ve yaşı, hayvan barınağına sahip olması, halen hayvancılıkla uğraşıyor olması” kriterleri göz önünde bulundurulacak.

Kontrol edin

Avrupa ve Amerikan yem endüstrileri küresel sorunlarla mücadele için güçlerini birleştiriyor

AFIA ve FEFAC tarafından temsil edilen Amerika ve Avrupa yem endüstrisi sürdürülebilir yem üretimi, yem …