Ana Sayfa / Röportaj / 15 ülkede Yemvit imzası

15 ülkede Yemvit imzası

Onat Onater, Yemvit: “Kaliteden ödün vermeden ilerleyişimiz, müşterilerimiz ile empati kurma yeteneğimiz, hizmet sunma hızlılığımız ve çözüm odaklılığımız ile sektörümüzü destek vererek büyütüyor ve sektörümüzden destek alarak büyüyoruz.”

yemvit

Feed Planet Dergisi’nin bu ayki konuklarından biri de yem endüstrisinin güçlü isimlerinden Yemvit. Yolculuğuna 1987 yılında başlayan Yemvit; premiksler, aminoasitler, toksin bağlayıcılar, salmonella önleyiciler, gelişim destekleyiciler, kabuk kalitesi düzenleyiciler, bitkisel ekstratlar, buzağı mamaları, rumen korumalı ürünler ve yardımcı yem katkı maddelerinden oluşan geniş ürün portföyüyle, müşterilerine dünya standartlarındaki üretim anlayışıyla yaklaşıyor.

 Ayda ortalama 600 bin ton yem katkı maddeleri ürettiklerini belirten Yemvit Genel Müdür’ü Onat Onater: “Sektörümüzün endüstrileşme ve yükselme sürecini her geçen gün kapasitemiz ve hizmetlerimiz ile destek sağlıyor, durmaksızın gelişme ile bugün de olduğu gibi payımızı büyüterek gelecekte de yolumuza devam etmeyi hedefliyoruz” diyor.

Onater ile Yemvit’in kuruluş hikayesini, ürettiği ürün gruplarını, kullandığı teknolojileri, firmanın pazardaki yerini ve gelecek hedeflerini konuştuk. Detayları Onater’den alıyoruz…

Bize Yemvit’in kuruluş hikâyesini ve bugünlere nasıl geldiğini açıklar mısınız?
Yemvit olarak faaliyetlerimize 1987 yılında başladık. Sektöre adım attığımız bu yıldan itibaren pazar payımızı arttırarak büyümeye devam ediyoruz. Çalışmalarımızı, AR&GE’ye ayırdığımız sınırsız bütçe, iyi yetişmiş uzman kadromuz ile teknolojiyi takip ederek sürekli yenilenerek geliştirmekteyiz. Dünya standartlarındaki üretim anlayışımızı; dünya çapında kalitesi tescillenmiş firmalarından tedarik ettiğimiz ürünlerle; sektördeki kararlı duruşumuzu ve kaliteden ödün vermeden misyonumuzu gerçekleştiriyoruz.

ISO 9001, ISO 22000 ve GMP belgelerine sahip olan firmamız; yenilikçi ürünleriyle kalite politikasını bugün olduğu gibi gelecekte de sürdürecektir.

Yemvit’in faaliyet alanları, ürettiği ürün grupları ve bunların hammadde kaynakları hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?
Ürün gruplarımız, vitamin/mineral premiksler, aminoasitler, toksin bağlayıcılar, salmonella önleyiciler, gelişim destekleyiciler, kabuk kalitesi düzenleyiciler, bitkisel ekstratlar, buzağı mamaları, rumen korumalı ürünler, yardımcı yem katkı maddelerinden oluşuyor.

Tedariklerimizi dünya çapında bilinen, kalite konusunda kabul görmüş firmalardan yapıyoruz. Yemvit olarak birincil ilkemiz kalitemizden asla ödün vermemek. Bunun için de tedarikçilerimizi seçerken gerçekten çok titiz davranıyoruz. Çoğunluğu Avrupa’dan olmak üzere, Hindistan ve Çin’den ithalatlarımız bulunmaktadır.

Üretim tesisleriniz, kapasiteniz ve kullandığınız teknolojiler hakkında bilgi verir misiniz? Firmanız kapasite ve teknoloji kullanımında hangi düzeydedir?
Mevcut üretim tesisimizde yaklaşık 600 bin ton/ay yem üretimi için premiks üretimi yapmaktayız. Bunun yanında; yeni üretim tesisimizin en kısa zamanda faaliyete geçeceğini belirtmek isteriz. Özellikle yeni tesisimizde kullanılan üretim hattı, sektörümüzde dünyanın ileri gelen üreticilerinin de ötesindedir. Sistem üzerindeki tüm taşımalar hava aktarımı ve helezon ile yapılmaktadır. Sistemin her noktasında bulunan özel tartımlar sayesinde kontrol sürekli ve düzenli olarak yapılabilmekte ve aynı zamanda tüm tartımlar otomatik yapıldığından minimum insan gücü kullanılarak, minimum hata düzeyine ulaşılmaktadır. Yeni tesis ile beraber kapasitemizin yaklaşık 3 katına çıkacaktır. Tesisimizde sürekli olarak iyileştirmeler ve güncel teknolojik gelişmelere göre yenileştirmeler yapılmaktadır. Yeni tesisimizin yerleşimi bu tarz değişiklikleri ve ilaveleri yapmak için çok uygundur.

Yemvit’in yem alanında Türkiye pazarındaki yeri ve rolü nedir? Sektördeki yeriniz hakkında bize neler anlatabilirsiniz? Hizmet sunduğunuz firmaların Yemvit’i tercih etme nedenleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ülkemizde; yem katkı maddeleri sektörüne hizmet veren firmalar arasında gerek premiks üretim miktarımız, gerekse satış pazarımız itibari ile önde gelen oyunculardan biriyiz. Ortalama 600 bin ton/ay yem üretimi için premiks üretmekteyiz. Sektörümüzün endüstrileşme ve yükselme sürecine her geçen gün kapasitemiz ve hizmetlerimizle destek sağlıyor, durmaksızın gelişme ile bugün de olduğu gibi payımızı büyüterek gelecekte de yolumuza devam etmeyi hedefliyoruz.

Kaliteden ödün vermeden ilerleyişimiz, müşterilerimiz ile empati kurma yeteneğimiz, hizmet sunma hızlılığımız ve çözüm odaklılığımız ile sektörümüzü destek vererek büyütüyor ve sektörümüzden destek alarak büyüyoruz.

Yemvit’in yurtdışındaki yapılanması hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? İhracata yönelik çalışmalarınız, ihracat gerçekleştirdiğiniz ülkeler var mı?
2014 yılından itibaren yurtdışı pazarında aktif satış yapan bir firmayız. Öncelikli pazarımız Afrika. Buraya distribütörlerimiz aracılığı ile yaptığımız ihracatlar ve ayrıca direkt yaptığımız ihracatlar bulunmaktadır. Onun dışında Rusya ve Türki Cumhuriyetler’de de satışlarımız bulunmaktadır. Yurtdışı fuarlarına katılarak ya da direkt müşteri ziyaretleri yaparak satışlarımızın yoğunlaşmasını hedeflemekteyiz. Şuan 15 ülkeye ihracatımız bulunmaktadır.

Varsa biraz da yeni yatırımlarınızdan ya da yapmayı planladığınız yatırımlardan bahseder misiniz? Yemvit’in gelecek hedefleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?
2016 yılında üretim kapasitemizi arttırmak amacıyla yeni bir tesis için yatırım yaptık. Şu anda tesisimiz tamamlanmak üzere. Tesisimiz, kapalı devre üretim sistemli, tam otomatik, mikro dozajlama teknolojisine sahip. Bunun yanında 2017 yılında, laboratuvar kurmayı hedefliyoruz. Kurulum çalışmalarına başladığımız laboratuvar ile kalite-kontrol sistemimizi bünyemizde tamamlayarak, sektörümüze ve müşterilerimize daha kapsamlı hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Yatırımlarımızı hangi konuda yapacağımıza karar verirken, öncelikli hedefimiz sektöre ve müşterilere sağlayabileceğimiz katma değer. Buna uygun şekilde yatırımlarımızı yönlendiriyoruz. Bu katma değer ile birlikte, kalite ve güven bizim için çok önemli. Mevcut yatırımlarımız ve gelecekteki hedeflerimize yönelik yatırımlarımız ile birlikte sektörün lider şirketlerinden biri olarak, kaliteli, güvenli, ihtiyaçlarını karşılayan hizmet ve ürünler ile birlikte müşterilerimizin yanındayız.

Yemvit olarak AR-GE faaliyetlerine ne kadar bütçe ayırıyorsunuz? Yemvit’in AR-GE ve inovasyon konusuna yaklaşımı nasıl?
Rekabetin ön plana çıktığı günümüz küresel ekonomisinde, firmaların bir adım öne çıkmasını sağlayacak kavramların başında, AR-GE, yenilik ve inovasyon kavramları geliyor. Ar- Ge faaliyetlerimiz için netleşmiş bir rakamımız olmamakla birlikte, sektörün ve şirketin dönemsel ihtiyaçlarına göre harcadığımız, sınırlandırılmamış bir bütçemiz bulunuyor. Bu bütçe ile kendimizi sürekli geliştirmeye yönelik girişimlerde bulunuyoruz. Üniversiteler ve yurtdışı ile ilişkilerimize önem veriyoruz. Güncel gelişmeleri takip etmek, hem kendi ekibimizi hem de müşterilerimizi geliştirmek, böylelikle sektöre katkıda bulunmak bizim için çok önemli.

Yemvit olarak AR-GE yaklaşımımız; iyi yetişmiş uzman kadromuz ile teknolojiyi takip ederek, insan ve hayvan sağlığına uygun, çevreye karşı duyarlı, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını karşılayan, katma değer sağlayan, rekabette fark yaratan, kolay satın alınabilen ürünler geliştirmek ve üretmektir.

Kontrol edin

Böceklerden protein elde etmek 10 bin kat daha verimli

Syrine Chaalala – Mohamed Gastli, nextProtein: “Böcek yetiştiriciliği ile 100 hektarlık soya fasulyesi tarlasından elde edilen …